Френският президент Еманюел Макрон ще се опита да издейства днес от Ангела Меркел споразумение за укрепване на основите на еврозоната въпреки отслабените позиции на германския канцлер заради вътрешни разногласия в нейната коалиция, предаде Ройтерс, цитирана от Ройтерс.
Двамата ръководители ще се срещнат днес в правителствената резиденция Мезеберг край Берлин, десет дни преди срещата на върха на ЕС в Брюксел, която е обречена на провал, ако преди това Франция и Германия не постигнат консенсус.
От месеци Макрон все повтаря, че моментът е исторически: Европа и еврозоната трябва да се подготвят за битка срещу атаките на американския президент Доналд Тръмп срещу мултилатерализма.
Френският държавен глава настоятелно призова Германия "да превъзмогне табутата си", когато получи от Меркел отличието "Карл Велики" на 10 май. Той изтъкна, че единството между Франция и Германия е предпоставка за европейското единство.
Канцлерът отвърна, че е отворена за това, макар че позицията ѝ остана твърде неопределена.
"Да, това са трудни преговори, тъй като културите са различни. Но ние ще вървим напред към Банковия съюз, обединението на капиталовите пазари, ще укрепим еврозоната, ще я направим по-конкурентна", отговори тя на церемонията по удостояването.
Перспективата за търговска война със Съединените щати, в която Германия ще загуби най-много в сравнение с всички останали страни от ЕС, както и засилването на популизма в много страни членки имат голям принос за изявената воля за сближаване с Париж по реформата на еврозоната. Двамата ръководители като цяло са единодушни по въпроси като имиграцията и европейската отбрана.
От ключово значение за Франция са Банковият съюз и създаването на бюджет на еврозоната, за да може на зоната с единна валута да се предоставят необходимите инструменти, които биха ѝ позволили да преодолее още по-тежка криза от гръцката - витаещата заплаха от фалит на италианските банки.
Меркел се обяви в подкрепа на френското предложение за "бюджетен капацитет" на еврозоната, но иска той да се ограничи до няколко десетки милиарда евро за инвестиции, които да насърчават реформите на добрите ученици от еврозоната.
Франция обаче иска бюджет, равняващ се на няколко процента от БВП на еврозоната, или няколкостотин милиарда евро, който да служи не само за инвестиции, но и за стабилизация в случай на криза.