Безкомпромисната тактика, възприета от новото популистко правителство на Италия, е начин да бъдат убедени партньорите в Европейския съюз "да сменят темпото" относно миграцията, заяви новият италиански външен министър Енцо Моаверо Миланези, цитиран от ДПА и БТА.
Правителството на крайнодясната партия "Лига" и антисистемното Движение "Пет звезди" на практика затвори пристанищата си за кораби на хуманитарни организации, спасяващи мигранти.
"Целта ни е да събудим съвестта на /европейските/ правителства и да ги накараме да сменят темпото" по отношение на миграцията, каза пред в. "Кориере дела сера" Енцо Моаверо Миланези, технократ и бивш съдия в съда на ЕС.
Италия иска ЕС да създаде приемни центрове в страните, от които идват и през които минават транзитно мигрантите, и там да се обработват молбите за убежище и да бъдат убеждавани някои мигранти да не тръгват към Европа, каза министърът.
Това ще са места за помощ и подслон, където можеш да промениш намеренията си и да се върнеш у дома с финансова подкрепа от ЕС, обясни Моаверо.
Той каза, че Италия ще поднови също призивите за задължителен европейски механизъм за преразпределяне на кандидатите за убежище в Евросъюза. Досега опитите за въвеждане на такъв са безуспешни.
Моаверо се разграничи от изказванията за "ос на желаещите" между Италия, Австрия и Германия, която би се заела с каузата за по-строги европейски мерки срещу незаконната миграция. Той определи като неуместна думата "ос", която напомняла за съюза между нацистка Германия и фашистка Италия през Втората световна война, и призова всички склонни страни от ЕС да си сътрудничат.
Моаверо - министър по европейските въпроси в предишни италиански правителства, е най-проевропейски настроеният член на преобладаващо евроскептичния нов кабинет, отбелязва ДПА.
В днешния си брой германския вестник "Билд" съобщи, че канцлерът Ангела Меркел планира специална спешна среща с няколко други страни от ЕС, засегнати по сходен начин от регионалната криза с мигрантите. Според вестника срещата можело да се състои преди насрочената за 28 и 29 юни редовна среща на върха на ЕС. Меркел смятала да обсъди решения на кризата със срани като Гърция, Италия и Австрия.
По-късно обаче правителствен говорител отрече Меркел да има такива намерения. "Не се планира специална европейска среща на високо равнище. Свикването на подобна среща зависи от институциите" на ЕС, каза говорителят, цитиран от ДПА. Очевидно германското правителство води дискусии в този контекст с различни страни членки и с Еврокомисията, допълни той.
Хиляди италианци протестираха в Рим, за да покажат солидарност с имигрантите в страната, предава БНР. Напрежението се породи, след като лидерът на крайнодясната партия “Лига” и вътрешен министър Матео Салвини забрани на кораби на хуманитарни организации, които превозват имигранти, да акостират на италианския бряг.
След като Италия и Малта отказаха да приемат кораба "Aquarius", Испания се притече на помощ и ги прие. Днес общо 629 спасени в морето мигранти пристигат във Валенсия след 9 дни бедстване в морето. Хората са основно от Субсахарска Африка.
Над 1,8 млн. имигранти пристигнаха в Европа от 2014 г., като Италия е подслонила 170 хил. бежанци, а половин милион са търсещите постоянен статут на закрила.