fallback

Скопие и Атина подписаха договора за името Северна Македония*

Церемонията се състоя в гръцкото село Псарадес на брега на Преспанското езеро

14:48 | 17.06.18 г. 1

Скопие и Атина подписаха договора за името Северна Македония. Церемонията се състоя в гръцкото село Псарадес на брега на Преспанското езеро.

На нея присъстваха от гръцка страна премиерът Алексис Ципрас и външният министър Никос Кодзиас, а от македонска – министър-председателят Зоран Заев и външният министър Никола Димитров. Документът подписаха Кодзиас и Димитров, съобщава bTV.

Присъстват още специалният пратеник на ООН Матю Нимиц, вицепрезидентът на Европейската комисия и върховния представител на ЕС Федерика Могерини, комисарят на ЕС, отговарящ за разширяването – Йоханес Хан, и представител на генералния секретар на ООН. 

Официалните гости пристигнаха на яхтеното пристанище и пеша се отправиха към подиума, където документът беше подписан.

Отново с лодки официалните лица ще отидат после на македонския бряг – град Отешево, където ще има официален обяд.

Договорът предвижда ерга омнес име (за всеобща употреба) - Република Северна Македония.

Договорът е със заглавие Окончателна спогодба за решаване на различията, описани в резолюции 817 и 845 на Съвета за сигурност на ООН за прекратяване на силата на Временната спогодба от 1995 г. и за установяване на стратегическо партньорство между страните, допълва БТА.

Снощи след тридневни дискусии в гръцкия парламент вотът на недоверие срещу правителството на премиера Алексис Ципрас, внесен от опозиционната „Нова Демокрация”, бе отхвърлен. 

Хиляди гърци протестираха срещу споразумението пред парламента, призовавайки Ципрас да подаде оставка. Полицията използва звукови гранати и сълзотворен газ, за да попречи на демонстрантите да влязат в сградата.

Протести днес организира и опозицията в Македония.

Гръцкият премиер Алексис Ципрас и колегата му Зоран Заев се съгласиха страната официално да бъде наречена „Република Северна Македония“. В момента тя е официално известна в ООН под временното име „Бивша югославска република Македония“.

Договорът предизвика ожесточено противопоставяне и в двете страни. Македонският президент Георге Иванов обеща да го блокира, а в Гърция опозицията поиска вот на недоверие срещу Ципрас в парламента.

Атина отдавна се противопоставя на употребата на името „Македония“ от северния й съсед, като твърди, че то внушава териториални претенции върху северната гръцка провинция със същото име и е равносилно на присвояване на древното културно наследство на Гърция.

Договорът изисква ратификация от националните парламенти и трябва да бъде подложен на референдум в Македония.

Премиерът Бойко Борисов поздрави Алексис Ципрас и Зоран Заев, както и външните министри на Македония и Гърция, за подписания договор между двете държави.

Поздравявам премиерите Алексис Ципрас и Зоран Заев, както и техните външни министри, за важната и храбра крачка, която заедно направиха днес, написа във Фейсбук Борисов.

"Договорът за спора за името отваря пътя на Република Македония към ЕС и НАТО. България винаги е подкрепяла нашата съседка по този път. Най-важното сега е гражданите на всички страни на Балканите да разберат, че този договор не води до териториални претенции или бъдещи проблеми, а напротив - ще ни помогне да живеем заедно по-добре", пише още Бойко Борисов.

Министърът на външните работи Екатерина Захариева изрази оптимизъм, че подписването на договора ще даде начало на процеса на евроинтеграция на Македония.

"Вярвам, че усилията, които полагат двете правителства в Гърция и в Македония, че усилията, които полага и ще продължи да полага България и българското правителство, и целият Европейски съюз, и не само целия Европейския съюз, а и целият свят, да се приключи този 27-годишен спор, ще доведат дотам, че на 26-ти - 30-ти Република Македония да започне преговорите”, каза Захариева по БНР.

Допълнена към 13.40 ч.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 01:18 | 13.09.22 г.
fallback