чЧешката социалдемократическа партия (ЧСДП) се очаква да обяви днес, че нейната членска маса е дала одобрението си формацията да участва в кабинет, доминиран от центристката политическа сила Действие на недоволните граждани. По този начин ще се сложи край продължилата над осем месеца политическа криза след колебливия резултат на последните парламентарни избори, предаде Ройтерс.
Участието на ЧСДП в подобна коалиция беше поставено на гласуване на вътрешнопартиен референдум сред членската маса. Източници от партията заявиха, че според частичните резултати ще бъде дадена зелена светлина за участие в правителство, макар и някои от членовете да са против.
"Казаха ни, че дори и всички останали членове да са гласували против, това няма да промени резултата", заяви пред Ройтерс един от депутатите на ЧСДП. Друг представител на партията също обяви, че гласувалите на референдума ще подкрепят новата коалиция.
Откакто партията му спечели изборите на 30 октомври, лидерът на Действие на недоволните граждани Андрей Бабиш не може да намери подкрепа за образуване на правителствено мнозинство. Той е разследван за предполагаема злоупотреба с 2 млн. евро европейски субсидии. Бабиш отрича обвиненията и окачестви разследването като заговор срещу него.
Правителство на Действие на недоволните граждани и ЧСДП ще има 93 гласа в 200-местната долна камара и за да получи вот на доверие - чието гласуване винаги е един месец след назначаването на нов кабинет - ще трябва да разчита на антинатовската и проруска Комунистическа партия. Комунистите дадоха заявка, че ще гласуват в подкрепа на кабинета, макар и Бабиш да отказа да изпълни някои от исканията им, като например да бъде намалено участието на чешки военни в задгранични мисии под флага на НАТО.
Бабиш обеща въпреки очакваното споразумение с комунистите, които не са участвали във властта от края на тоталитарното си управление през 1989 г., да държи Чехия на твърд прозападен курс, отбелязва Ройтерс. Той обеща и да повиши заплатите в публичния сектор и да увеличи инвестициите в инфраструктура, както и да намали данъците. През последните две години Чехия отчиташе бюджетни излишъци, което позволи да има по-отхлабена фискална политика.
Комунистите ще имат съюзник в лицето на проруския президент Милош Земан по отношение на поне някои от политическите действия на правителството. Бабиш е служебен премиер, откакто през януари при първия му опит за правителство, кабинетът, който беше еднопартиен, не получи вот на доверие.
Той каза, че е възможно до края на юни да бъде съставено ново управление и след 9 юли да иска вот на доверие.
/БТА/