fallback

Мерш: ЕЦБ трябва да ограничи достъпа на кредиторите до парите ѝ

Според един от членовете на борда на ЕЦБ трябва да бъдат променени правилата за отдаване на заеми на банките

15:45 | 08.06.18 г.

Европейската централна банка трябва да затегне достъпа на банките до парите ѝ, когато инфлацията в еврозоната достигне целта си, а стимулите бъдат постепенно прекратени, заяви един от членовете на борда на ЕЦБ Ив Мерш в петък, цитиран от Ройтерс.

Мерш каза, че хлабавите правила за обезпеченията, които банките могат да имат, за да взимат заеми от ЕЦБ и които бяха въведени по време на кризата в еврозоната от 2010-12 г., трябва да бъдат заздравени, а част от критериите, регулиращи покупките на облигации – променени.

До голяма степен се очаква ЕЦБ да обяви това лято, че ще прекрати програмата си за изкупуване на облигации на стойност 2,55 трлн. евро тази година и да подскаже повишаване на лихвените проценти през 2019 г. - първото увеличение от осем години.

„Насочвайки се към нормализиране на паричната политика, ще трябва да решим дали някои временни мерки трябва да бъдат отхвърлени, включително от рамките на държавите, или да бъдат трансформирани в хармонизирани, по-постоянни мерки“, каза Мерш.

Конкретните правила, за които той говори, позволяват националните централни банки да приемат банкови заеми като обезпечения, като според него те трябва да бъдат премахнати или уеднаквени за цялата еврозона.

Възможността банките да взимат заеми срещу някои обезпечени с активи ценни книжа, например гарантирани от държавата пакети от заеми, трябва да бъде преразгледана, добави Мерш.

Всяка промяна ще бъде усетена бавно, тъй като банките са си гарантирали известно финансиране от ЕЦБ до 2021 г. чрез многогодишни търгове.

„Направихме всичко това, за да постигнем конкретна цел на паричната политика. Но достигнем ли веднъж целта и търсенето на ликвидност спадне, не би трябвало да съществува нуждата тези извънредни мерки да продължат“, каза Мерш.

„Разбира се, те ще останат „в резерв“, за да бъдат използвани отново при необходимост, за да изпълним целта си на паричната политика“, допълни той.

По отношение на програмата от стимули Мерш добави, че „известни критерии и параметри за управление на риска може да изискват корекция“, след като новите покупки бъдат прекратени, без да предоставя допълнителни детайли.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 21:06 | 12.09.22 г.
fallback