fallback

Идентичността на Европа трябва да се изгради върху приемането на конкретни ценности

Според проф. Леонардис не можем да говорим за заплаха вследствие на сближаването на Русия и Турция

08:42 | 07.06.18 г. 4

Европа е в много трудна ситуация и в неудобна позиция спрямо САЩ, Китай и другите големи държави. Това се определя най-вече факта, че в Европа има множество държави членки на едно обединение, но това все пак не е една цялостна и единна държава. Това каза проф. Масимо де Леонардис, преподавател в Католическия университет в Милано, в ефира на Bloomberg TV Bulgaria.

„Идентичността на Европа е важна, но тя трябва да се изгради не върху приемането на каквото и да е, а върху приемането на определени ценности“, добави още проф. Леонардис.

Според него има наличие на нови предизвикателства пред Европа, но може да се каже, че на континента има мир.

Популизмът определи като едно от новите предизвикателства пред ЕС, тъй като сам връща проблеми в Европа, който не е могъл да реши.

Леонардис посочи анексирането на Крим чрез военни действия от Русия като друг голям проблем, но уточни, че все пак руската политика не бива да бъде свеждана само до този факт. Според него в самата Европа има разделение на отношението на различните държави спрямо Русия.

"Наблюдаваме различно отношение на европейските държави спрямо Русия. В източните държави и балтийските, най-вече в Полша, виждат Русия като проблем, като заплаха. Страните от Средиземноморския басейн пък виждат Русия като партньор за решаване на конфликтни ситуации най-вече в Близкия Изток", заяви той..

Проф. Леонардис коментира, че не можем да говорим за заплаха вследствие на сближаването на Русия и Турция. Той определи това по-скоро като белег колко объркана всъщност е международната ситуация и как една страна членка на НАТО се сближава с основния враг на НАТО.

Като „гаранция за стабилност“ той посочи членството на България в ЕС и НАТО и допълни, че Балканите не са толкова стабилни, колкото Западна Европа, но за момента няма нищо притеснително.

Според него Босна и Херцеговина и Косово са държавите, създаващи „леки главоболия“, тъй като в едната държава има междуетническо съжителство, а другата все още не е международно призната. Леонардис допълни, че докато има международни гаранции и участие на Международната общност, няма причина и за притеснение относно тези страни.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 16:13 | 02.09.22 г.
fallback