Президентът Еманюел Макрон призова френските компании да инвестират повече в Русия, където според него страната му може да постигне повече. Особен акцент на френските инвестиции той постави върху секторите на хранително-вкусовата промишленост, космическата индустрия и цифровизацията, предаде БТА.
„Отношенията ни имат голямо бъдеще, тъй като Европа се простира от Атлантика до Урал“, заяви държавният глава, който участва заедно с руския си колега Владимир Путин в руско-френска икономическа конференция в рамките на Международния икономически форум в Санкт Петербург. Френският държавен глава е в Русия от вчера.
От своя страна Путин приветства увеличението на търговския обмен между двете страни с 16,5 на сто през 2017 година до 15,5 милиарда долара. Той обаче отбеляза, че това е значително по-малко в сравнение с търговския обмен с Китай, най-големия търговски партньор на Москва, възлизащ на 85 милиарда долара и с перспектива скоро да достигне 100 милиарда долара.
„Франция е наш стар, традиционен и надежден партньор. Тя винаги се е стремила да защитава своя суверенитет, което е залог за стабилност в отношенията“, допълни руският президент.
Търговията между Франция и Русия се възстанови след срива, последвал въвеждането на първите санкции срещу Москва през 2014 година заради украинската криза, на които страната отвърна с ембарго върху повечето европейски хранителни продукти.
Около 500 френски компании развиват дейност в Русия, където дават работа на близо 170 000 души, най-вече в енергетиката, промишлеността и финансовия сектор.
„Можем обаче да направим много повече“, отбеляза Макрон, призовавайки новите бързоразвиващи се компании, както и малките и средни предприятия да започнат работа в Русия. Нито една френска компания през последните десет години не е напуснала руския пазар, допълни френският президент.
Сред петдесетината споразумения и договори, подписани по време на посещението на Макрон, най-значителната е обявената от Total инвестиция от 2,5 милиарда долара за придобиването на 10 процента от нов мащабен проект за втечнен природен газ в партньорство с руската Новатек в района на Арктика.
По отношение на темата за газовата свързаност Путин посочи, че газопроводните системи на Русия, свързани с потребителите в Европа, на практика нямат конкуренти.
Всичките ни тръбопроводни системи, свързани с основни потребители в Европа, на практика нямат конкуренти, стига Европа да иска да остане конкурентоспособна, а не да купува три пъти по-скъпо от други производители, каза още руският държавен глава, според когото износът на руски газ за Европа рано или късно ще бъде либерализиран.