Привържениците на Brexit, които „се страхуват от предателство“ заради ново митническо споразумение, трябва да се доверят на британския премиер Тереза Мей да спази обещанията си. Това заяви британският министър на външните работи Борис Джонсън, цитиран от Bloomberg.
Това е рядък знак на подкрепа за намеренията на министър-председателя от нейния първи дипломат, който неведнъж се е противопоставял на плановете й, а по-рано този месец заяви, че пътят, по който Лондон върви, е неподходящ.
Външният министър припомни на евроскептиците, че премиерът е обещала да постигне сделка с Брюксел, която изважда Великобритания от единния европейски пазар и митнически съюз, но позволява на страната да контролира имиграцията си и да сключва двустранни търговски споразумения с трети страни.
„Сега трябва да дадем на премиера време и пространство, за да договори тази своя визия за Brexit“, каза Джонсън пред репортери тази неделя в Буенос Айрес по време на петдневното си посещение в Латинска Америка. „Вярвам, че министър-председателят ще остане вярна на своите обещания“, допълни още той.
Посланието на дипломата също така е и нож с две остриета. Той призовава критиците на Мей да й дадат шанс за договарянето на желания от тях Brexit. В същото време той омаловажава притесненията на евроскептиците за посоката, по която е поела, сигнализирайки, че Мей ще бъде държана отговорна, ако реши да промени мнението си.
Процесът по излизането на Великобритания от Европейския съюз в момента се намира в ключов етап – преговорите с Брюксел са в застой заради въпроса с ирландската граница, а самото правителство в Лондон е разделено по въпроса за това какви да бъдат дългосрочните митнически отношения с блока.
Джонсън е един от основните гласове в правителството, който настоява за бързо и чисто отделяне от ЕС.
Въпреки това миналата седмица той и други високопоставени министри от кабинета се съгласиха на компромисно предложение, което би могло да обвърже Великобритания с европейския митнически регламент в продължение на още няколко години. Целта е чрез това да се избегне необходимостта от проверки на стоките, преминаващи границата между Северна Ирландия и Република Ирландия.
Според някои представители на Консервативната партия на Мей новият план е погрешен, тъй като това ще затрудни сключването на двустранни споразумения с други страни, като в същото време няма голяма разлика с размера на митата в ЕС.
По-рано Брюксел предложи свой собствен вариант за решаване на ирландския въпрос – оставането на Северна Ирландия в рамките на Блока – идея, която беше категорично отхвърлена от Тереза Мей.
„Искаме сделка с ЕС и тя ще я постигне“, категоричен бе Джонсън, имайки предвид премиера.