Комисарят на Европейския съюз (ЕС) по климата и енергетиката Мигел Ариас Канете се опита да успокои днес Иран, че съюзът остава ангажиран да спаси ядреното споразумение с Техеран въпреки решението на американския президент Доналд Тръмп да излезе от него и отново да наложи санкции на Иран, предаде Ройтерс.
На посещение в Техеран еврокомисарят заяви, че ЕС - най-големият някога вносител на ирански петрол - се надява да увеличи търговията си с Иран.
"Отправихме към иранските си приятели послание, че докато те се придържат към ядреното споразумение, европейците ще изпълняват своя ангажимент, а те казаха същото за нас", каза на пресконференция Канете.
"Ще се опитаме да увеличим търговските си потоци, които имаха много положително значение за иранската икономика", отбеляза той.
Ръководителят на Иранската организация за атомна енергия (ИОАЕ) Али Акбар Салехи каза, че страната му се надява ЕС да успее да спаси сключеното през 2015 г. споразумение, съгласно което Техеран прие да спре ядрената си програма в замяна на отменянето на повечето западни санкции.
"Надяваме се техните усилия да постигнат резултат. Действията на Америка показват, че това не е страна, на която може да се разчита при международни договаряния", каза Салехи на общата конференция с Канети в иранската столица.
Шефът на ИОАЕ каза, че Иран разполага с няколко възможности, включително да възобнови обогатяването на уран до 20%, ако европейските страни не успеят да запазят споразумението. Той подчерта, че ЕС има само няколко седмици да изпълни обещанията си.
"Ако другата страна продължава да се придържа към обещанията си, ние също ще изпълняваме нашите. Надяваме се ситуацията да не достигне точка, в която ще трябва да се върнем към най-лошата опция", отбеляза той.
Съгласно сделката от 2015 г. Иран може да обогатява уран до около 3,6%. Техеран преустанови производството на обогатен до 20% уран и се раздели с голямата част от запасите си.
Обогатеният до 20% уран надвишава значително равнището от 5%, което обикновено е достатъчно за нуждите на ядрените централи с гражданско предназначение, макар да е далеч от високоообогатения (80-90%) уран, нужен за производството на атомна бомба, пояснява Ройтерс.
Търговският обмен между ЕС и Иран възлиза на 20 млрд. евро. През 2017 г. Иран е купил от Европейския съюз стоки за 10 млрд. евро - колкото и ЕС от Иран, като 9 млрд. от тях са били за покупка на петрол. Шестте най-големи европейски вносители на ирански петрол са Испания, Франция, Италия, Гърция, Холандия и Германия, припомня AFP.
На днешната среща ЕС и Иран се договориха да свикат в края на ноември в Брюксел трети семинар на високо равнище по ядрено сътрудничество, каза еврокомисар Канете, цитиран от ТАСС, след срещата със Салехи.
/БТА/