fallback

Меркел: Действията на САЩ спрямо Иран подкопават доверието в световния ред

Ако всеки прави каквото поиска, това е лоша новина за света, допълни още канцлерът

16:24 | 11.05.18 г. 10
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Германският канцлер Ангела Меркел заяви, че едностранното оттегляне на САЩ от иранското ядрено споразумение подкопава доверието в световния ред.

В реч на католически конгрес в германския град Мюнстер канцлерът призна, че ядреното споразумение „със сигурност не е идеално“ и че има още много други поводи за безпокойство, свързани Иран. Като пример тя посочи балистичната програма на страната, отношенията ѝ с Израел, както и действията ѝ в Сирия,съобщава БТА.

„Въпреки това мисля, че не е правилно да се анулира едностранно едно споразумение, договорено и одобрено единодушно в Съвета за сигурност на ООН. Това подкопава доверието в международния ред“, подчерта Меркел.

Напомняйки и за решението на Тръмп да изтегли САЩ от Парижкото споразумение за климата, канцлерът допълни, че не може „всеки да прави каквото си поиска“. „Ако ние винаги казваме, че не харесваме нещата и не можем да постигнем нов международен ред, всеки ще прави каквото си поиска, което е лоша новина за света“, посочи тя.

Меркел определи още решението на САЩ за изтегляне от иранската ядрена сделка като „повод за безпокойство и съжаление“.

Германският канцлер обаче подчерта, че решението на Вашингтон не поставя под въпрос трансатлантическите връзки и сътрудничество, допълва агенцията.

Меркел посочи също, че възможностите да се спаси ядреното споразумение без САЩ трябва да бъдат обсъдени с Иран.

В изказването си в Мюнстер канцлерът потвърди и ангажираността на Германия към международното сътрудничество, като заяви: „Ние избираме един по-силен мултилатерализъм“.

Тя допълни, че страната ѝ ще защитава и ще работи за укрепване на многостранните отношения и припомни, че в момента това е най-неотложна задача.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 06:45 | 13.09.22 г.
fallback