Европейските борси приключиха търговията с ръст, повлияни от срещата за определяне на валутната политика на Английската централна банка (АЦБ), предава CNBC.
Паневропейският Stoxx 600 записа понижение от 0,12%, а повечето големи борси и сектори поеха в обратната посока. Лондонският бенчмарк FTSE 100 приключи на зелена територия с ръст от 0,50%, или 38,45 пункта, до 7700,97 пункта. Германският DAX постигна ръст от 0,62%, или 79,81 пункта до 13022,87 пункта, а в Париж CAC добави 0,21% към стойността си, или 11,32 пункта до 5545,95 пункта.
Книжата на телекомуникационните компании в Европа бяха сред най-големите губещи със спад от 0,94% на фона на новините за финансовите им резултати. BT съобщи по-слаби от очакванията данни за първите три месеца на годината и обяви планове да съкрати 13 хил. работни места. Най-голямата телекомуникационна компания във Великобритания съобщи също, че ще напусне централата си в Лондон в опит за реорганизиране след счетоводния скандал. Акциите на компанията поевтиняха със 7,5%.
В същото време книжата на медийните компании постигнаха ръст от 0,3%, след като британската телевизия ITV прогнозира, че нетните й приходи от реклама ще скочат с близо 15% през юни, докато зрителите се настройват за Световното първенство по футбол. Телевизията, листната на борсата в Лондон, обяви и печалба, която до голяма степен отговаряше на очакванията. Книжата й поскъпнаха с 5,8%.
В банковия сектор RBS прибави близо 4% към стойността си, след като се договори да плати по-малка от очакванията глоба от 4,9 млрд. долара за разрешаване на дългогодишно разследване за продажбата на ипотечни облигации преди финансовата криза от 2008 г.
Доходността по 10-годишните италиански държавни облигации достигна 7-седмичен връх в четвъртък след новината, че бившият премиер Силвио Берлускони няма да попречи на сформирането на ново коалиционно правителство. Движението „Пет звезди“ и крайнодясната партия Лига са напът да постигнат споразумение за сформиране на управляваща коалиция в третата по големина икономика на еврозоната.
Политиката беше в центъра на вниманието тази седмица – от изборните резултати в Азия и намаляването на геополитическото напрежение до новината, че американският президент Доналд Тръмп ще изтегли САЩ от споразумението за ядрената програма на Иран.
След обявяването на новината във вторник цените на петрола се повишиха, като в четвъртък сорт Брент достигна стойност от 77,01 долара за барел, а американският суров петрол – около 71,04 долара за барел. След съобщението американските съюзници в Европа опитват да спасят споразумението с Иран и да запазят търговските отношения с близкоизточната страна.
Английската централна банка запази непроменени лихвените си проценти след забавянето на икономическия растеж през първото тримесечие.