fallback

Европейските борси приключват седмицата възходящо

Ferrari беше най-добре представилата се компания в европейския бенчмарк Stoxx 600

19:59 | 04.05.18 г.

Снимка: Архив Ройтерс

Европейските борси затвориха с повишения в петък, а вниманието на инвеститорите беше насочено към търговските преговори между САЩ и Китай и ключови икономически данни, предава CNBC.

Паневропейският Stoxx 600 постигна ръст от 0,6%, като повечето сектори и големи борси приключиха сесията на зелена територия. Германският бенчмарк DAX завърши седмицата с най-голям ръст от 1,02%, или 129,45 пункта, до 12819,60 пункта. Лондонският FTSE 100 също се озова на зелена територия с ръст от 0,86%, или 64,45 пункта, до 7567,14 пункта. В Париж CAC 40 добави скромните 0,26% към стойността си, или 14,39 пункта, до 5516,05 пункта.

борси

Книжата на медийните компания бяха сред най-добре представилите се в петъчната търговия, а Pearson постигна най-голям ръст в сектора. Британската издателска компания съобщи, че е напът да излезе на печалба тази година, което тласна акциите й нагоре със 7,6%.

Ferrari беше най-добре представилата се компания в европейския бенчмарк Stoxx 600, а цената на акциите на автомобилния концерн достигнаха рекорд, след като по-добрата от очаквания печалба доведе до повишаване на рейтинга му. Книжата на компанията поскъпнаха със 7,7%.

Борсовият ден беше тежък за френските банки, които обявиха последните си резултати. Societe Generale потъна близо до дъното на европейския бенчмарк, а книжата й поевтиняха с над 5%. Тя обяви нетна печалба от 6,294 млрд. евро за първото тримесечие на 2018 г., което е спад с 2,5% спрямо същия период на предходната година. Причината за това е по-слабото представяне на местния пазар за банкиране на дребно, както и по-малките приходи на отделите й за глобално банкиране и инвестиционни решения.

Акциите на BNP Paribas изтриха над 1% от стойността си. Банката обяви спад от 17% на нетната печалба през първото тримесечие на годината заради вялата дейност в Европа.

Американските власти обвиниха бившия шеф на Volkswagen Мартин Винтеркорн в заговор за прикриване на машинациите с вредните емисии на дизеловите автомобили на компанията, съобщи Ройтерс.

В Италия акционерите на Telecom Italia гласуваха за сформирането на нов борд на директорите. Elliott Management спечели гласуването, като си осигури две трети от местата в борда.

Индексите на Wall Street започнаха борсовата сесия с повишения, след като трейдърите игнорираха разочароващите данни от месечния доклад за работните места през април, а цената на акциите на Apple достигна рекордно равнище. Безработицата в САЩ намаля до 3,9%, но броят на работните места извън земеделието нарасна само със 164 хил., което беше под очакванията на анализаторите. Данните за заетостта извън земеделието са особено важни при преценката за стабилността на американската икономика и прогнозите за това дали Федералният резерв ще повиши лихвите.

Търговските преговори между Китай и САЩ навлязоха във втория си и вероятно последен ден. Американският финансов министър Стивън Мнучин заяви в петък, че разговорите са били много добри. Пазарите се опасяват, че може да се стигне до търговска война между двете страни, ако не бъде постигнато споразумение.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 03:30 | 09.09.22 г.
fallback