В германския град Любмин започна строителството на приемателния терминал на "Северен поток" 2, съобщава ДПА. Терминалът и административни сгради по проекта ще бъдат изградени на площ от 6 хектара, обясни говорител на дъщерната компания на "Газпром" по проекта пред агенцията.
През март Берлин издаде всички необходими разрешителни за разширението на "Северен поток". Малко по-късно и Финландия даде зелена светлина на проекта. Очаква се становището на Швеция, Дания и Русия.
Дания анализира особено внимателно строителството, защото тръбите минават през териториалните ѝ води, а не само през изключителната икономическа зона на страната в Балтийско море.
Плановете на "Газпром" са газопроводът да бъде въведен в експлоатация в края на 2019 година. Тръбите ще са с максимален капацитет от 55 млрд. куб. метра природен газ годишно. Трасето повтаря съществуващия "Северен поток" със същия капацитет.
Новият газопровод обаче повдига редица въпросителни в ЕС относно зависимостта на общността от руския природен газ. Срещу него се обявяват множество държави в Източна Европа, а Германия, която е най-големият привърженик на проекта, обещава, че ще бъдат създадени механизми, които да гарантират, че Украйна ще запази своята роля на транзитна страна на руския природен газ.
Стойността на "Северен поток" 2 е към 9,5 млрд. евро. Финансови партньори на "Газпром" в този проект са пет европейски енергийни гиганта - Uniper, Wintershall, OMV, Engie и Shell.