През 2017 г. Турската централна банка е изнесла златния си резерв от Федералния резерв на САЩ, съобщава БТА, като се позовава на публикация на турския вестник „Хюриет“.
Решението за изнасянето на златния резерв от САЩ е било взето на фона на влошаването на отношенията между Анкара и Вашингтон по редица регионални и двустранни въпроси, отбелязва изданието.
Постепенното изнасяне на златото от САЩ е започнало през 2017 г. По данни на вестника в САЩ са били съхранявани около 28,7 тона турско злато.
Съобщението за износа на злато се потвърди от публикуван по-рано този месец официален отчет на Централната банка на Турция за дейността ѝ, извършена през 2017 г. В графата за съхраняваните във Фед златни резерви на Турция през 2016 г. фигурира злато в размер на 28 689 килограма, а през 2017 г. не фигурира нищо.
Общият обем на златния резерв на Турция се оценява на 564,6 тона, което е еквивалентно на над 20 милиарда долара, се казва в отчета на Централната банка.
Вестник „Хюриет“ посочва, че част от изнесения от САЩ метал е бил върнат в Турция, а друга част е изпратена за съхранение в Европа и по-конкретно в Централната банка на Великобритания, както и в Швейцария.
Отношенията между САЩ и Турция се влошиха значително през последните години. Основна причина за това е подкрепата, която Вашингтон оказва на кюрдските формирования в Сирия, които според Анкара са част от Кюрдската работническа партия (ПКК).
Въпреки че и двете държави са на страната на опозицията в сирийския конфликт, по-рано през седмицата турският вицепремиер Бекир Боздаг заяви, че политиката на Турция в близкоизточния регион се различава от тази на САЩ, както и от тази на Русия и Иран.
Двустранните отношения бяха силно застрашени, след като Вашингтон продължава да отказва екстрадирането на турския проповедник Фетхуллах Гюлен, който от 1999 г. живее в самоналожено изгнание в САЩ и според турските власти е организатор на неуспешния опит за преврат в Турция през лятото на 2016 г.