fallback

ЕС охладня към идеята за нови икономически санкции срещу Русия

Малко вероятно е европейските външни министри да се присъединят към новите икономически санкции срещу Москва, готвени от Вашингтон

15:23 | 16.04.18 г.
Автор - снимка
Създател

Малко вероятно е външните министри на Европейския съюз да се присъединят към САЩ, които се очаква да наложат нови икономически санкции срещу Русия или срещу Сирия във връзка с химическата атака в сирийския град Дума.

След като Великобритания и Франция, заедно със САЩ, извършиха първите координирани военни удари срещу химически военни цели на сирийската армия, западните лидери се опитаха да се върнат към дипломацията със среща на европейските външни министри в Люксембург в понеделник, съобщава агенция Ройтерс.

„Много е важно да отбележим, че (ударите – бел. ред.) не са опит за промяна на посоката на войната в Сирия или за смяна на режима“, заяви британският външен министър Борис Джонсън при пристигането си на срещата, като допълни, че според него конфликтът ще продължи по същия „ужасен“ начин.

От Люксембург министрите трябва да публикуват изявление, в което да се посочва, че остава възможността за нови забрани за пътуване или замразяване на активи заради химическата атака край Дамаск. Дипломатите обаче не очакват да бъде взето решение в понеделник, особено срещу Русия.

„Трябва да продължим да настояваме за примирие и хуманитарна помощ чрез Съвета за сигурност (на ООН – бел. ред), както и евентуално за мирен процес“, заяви холандският външен министър Щеф Блок, който в петък проведе среща със своя руски колега Сергей Лавров.

САЩ се очаква да обявят нови икономически санкции срещу Русия, насочени към компании, за които се предполага, че търгуват с оборудване, свързано с използването на химическо оръжие, заяви по-рано американският посланик в ООН Ники Хейли.

Въпреки това европейските дипломати отбелязаха, че докато правителствата на континента не разполагат с повече информация за това какво планират САЩ, не е възможно да ги последват. В миналото европейските мерки са идвали с месеци след тези на Вашингтон.

Русия е най-големият доставчик на енергийни ресурси за Европа и макар ЕС вече да е наложил санкции срещу Москва във връзка с кризата в Украйна, близките взаимоотношения между Русия и някои държави членки на ЕС усложнява дискусиите около нови наказателни мерки.

Преди днешната среща германският външен министър Хайко Маас заяви, че сирийската криза се нуждае от решение, което включва всички сили в региона и допълни, че не може да си представи как някой, който използва химически оръжия срещу собствения си народ, може да е част от този процес, намеквайки за президента Башар Асад.

„Ще има решение, което включва всеки, който има влияние в региона“, заяви още Маас, цитиран от Ройтерс.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 06:55 | 04.09.22 г.
fallback