Международната общност има отговорността да идентифицира и да търси виновните за използването на химически оръжия, заяви в официално изявление председателят на Европейската комисия (ЕК) Жан-Клод Юнкер.
"Това не е първият случай, в който сирийският режим използва химическо оръжие срещу цивилни, но трябва да е последният", пише Юнкер, цитиран от пресслужбата на ЕК.
Конфликтът в Сирия продължава вече 8 години и страната "отчаяно се нуждае" от прекратяване на огъня, спазвано от всички страни, което да проправи пътя за постигане на решение чрез Женевския процес.
Юнкер посочва още, че за ЕК употребата на химическо оръжие е недопустима при каквито и да е обстоятелства.
Ударите, които извършиха САЩ, Франция и Великобритания тази сутрин, бяха подкрепени от Западния свят, предеват световните агенции. Лидерите осъдиха използването на химическо оръжие преди седмица в Дума и посочиха, че международната общност не може да бъде безучастна към това престъпление.
Германският канцлер Ангела Меркел нарече удара срещу Сирия "необходими и подходящи". Това действие трябва да предупреди Сирия да не използва повече химически оръжия.
Руският президент Владимир Путин обаче заяви в своето изявление по казуса, че няма доказателства подобно нападение да е извършено и допълни, че експерти на Организацията за забрана използването на химическите оръжия все още разследват случая. Русия поиска свикване на заседание на Съвета за сигурност на ООН заради ударите срещу Сирия.
Позицията на Китай е, че ударите срещу Сирия нарушават международното право и Пекин призовава за диалог, допълва Ройтерс. Говорител на китайското външно министерство коментира по време на пресконференция, че ударите, които прескачат Съвета за сигурност на ООН, са нарушение на принципите и нормите на международното право.
Иракското външно министерство пък отбелязва, че действията на съюзниците може да доведе до експанзия на тероризма. Багдад призова лидерите на арабските страни да обсъдят ситуацията по време на среща в Саудитска Арабия в неделя.