Изборната победа на Виктор Орбан в началото на април не е добра новина за ЕС, пише EurActiv в коментар. Новината може да бъде приета със смесени чувства и във Вишеградската четворка - Унгария, Полша, Словакия и Чехия.
Трудно някой може да оспори третия мандат на Орбан - той спечели абсолютно мнозинство в парламента, което вероятно е изненада и за самия него. Неговият избор обаче най-вероятно ще задълбочи разделението на Изтока и Запада в ЕС, а и може да доведе до напрежение вътре във Вишеградската четворка.
Партията "Фидес" на Виктор Орбан е част от семейството на "Европейската народна партия" (ЕНП), което го защитава от доста политически проблеми. Все пак обаче страната е изправена пред заплахата от наказателни процедури заради политиката на управляващите и Орбан вероятно ще трябва да направи някои компромиси, за да продължи да получава парите от европейските фондове.
Така сътрудничеството между страните от Вишеградската четворка реално може да катастрофира пред върховенството на закона и правилата за разходите в ЕС, защото няма съмнение, че Орбан използва европейските средства, за да поддържа подкрепата на унгарските олигарси, пише още EurActiv.
В едни момент четирите страни може би няма да могат да отстояват заедно своите позиции, особено на фона на задаващите се преговори за новата бюджетна рамка на общността.
Победата на Орбан се прие с ентусиазъм в Полша, посочва още изданието. Варшава, която също има проблеми с наказателните процедури очаква подкрепата на Унгария и обещава своята в замяна.
Виктор Орбан получи поздравления и от чешкия премиер Андрей Бабиш. "Ние сме в една и съща лодка", написа той на своя унгарски колега, визирайки мигрантите и квотите за чужденци. Бабиш коментира още, че разбира критиките на Виктор Орбан към ЕС и е съгласен с него "по някои от точките". Неговата позиция обаче като цяло е слаба - месеци наред той още не може да сформира управленско мнозинство.
Досега чехите и словаците стояха малко встрани - не критикуваха Полша и Унгария, но и не бързаха със защитата. Това най-вероятно ще се промени, защото Словакия ще поеме председателството на Вишеградската четворка през юли и ще трябва да има по-активна роля в следващите месеци.