Предвид краткосрочната геополитическа и енергийна ситуация е ясно, че Русия ще остане основен енергиен доставчик на Европейския съюз, заяви комисарят по въпросите на енергетиката Мигел Ариас Канете по време на конференция, посветена на енергийната трансформация в Брюксел.
В своята реч той посочи, че през 2016 година 72% от първичното енергийно потребление в общността идва от петрол, природен газ и въглища и голяма част от тях са вносни.
През 2016 година страните от ЕС са внесли около 88% от петрола, който потребяват, 70% от природния газ и 40% от твърдите горива. А 76% от вносния природен газ идват от Русия и Норвегия.
Затова и за Канете е важно в дългосрочен план страните да помислят за начини за намаляване на зависимостта от вносните енергийни източници. В краткосрочен план мерките са свързани с осигуряване на конкуренция между доставчиците на целия европейски пазар. Така, дори и Русия да остане основен енергиен доставчик, това няма да бъде на цената на енергийната сигурност и няма да води до по-високи цени.
Освен от Русия и Норвегия ЕС получава природен газ през терминалите за втечнен газ (13% от вноса) и от Алжир и Либия (общо 11%), показват още данните на комисаря, цитирани от пресцентъра на ЕК.
Основен проект, който ще реализира идеите за диверсификация на Брюксел, е Южният газов коридор, който трябва да докара газ от Каспийско море в Европа. Очакванията са, че той ще започне да доставя газ от Азербайджан до Турция до лятото на 2018 година, а до Европа - до 2020 година.
Надежда за диверсификация носят още и последните находки в Средиземно море, както и разбира се по-широката употреба на възобновяемите енергийни източници, подобряването на енергийната ефективност и превръщането на енергийните потребители в активни играчи на пазара.
Основният елемент на тази енергийна трансформация са новите технологии – и то не само по отношение на производството на електроенергия, но и по отношение на нейното потребление, категоричен е Мигел Канете.