Европейските пазари затвориха с повишения във вторник, след като китайският президент Си Дзинпин се опита да успокои инвеститорските опасения относно перспективата за мащабна търговска война между двете най-големи световни икономики, съобщи CNBC.
Паневропейският Stoxx 600 затвори с ръст от 0,8%, като всички основни борсови и сектори бяха на зелена територия.
Германският DAX поведе по ръст останалите европейски индекси, като се повиши с 1,1%. Британският FTSE 100 нарасна с 1%, а френският CAC прибави 0,84% към стойността си.
Акциите на производителите на основни ресурси – с голяма експозиция към Китай, отчетоха ръстове в следобедната търговия, като затвориха с повишение от 2,7% след коментарите на китайския лидер.
Говорейки по време на форум в Китай, Дзинпин заяви, че азиатският гигант ще предприеме мерки за рязко разширяване на достъпа до пазара на чуждестранни инвеститори, увеличаване на лимитите за чуждестранна собственост в автомобилния сектор на страната и по-голяма защита на интелектуалната собственост на международните фирми.
По думите му Китай ще отвори още повече пазарите си, особено в сферите на финансите и застраховането, и ще премахне ограниченията пред инвестициите
Anglo American се нареди на второ място по ръст, като акциите на компанията поскъпнаха с 5%. BHP Billiton, Arcelormittal и Rio Tinto завършиха сесията във вторник с около 3% нагоре.
Секторът на автомобилите също се представи добре, като приключи с повишение от 1,9%. Porsche и Volkswagen поведоха печелившите, като завършиха търговията с около 4,5% ръст. Предложенията на Дзинпин включват намаляване на митата за вноса на автомобили.
Комуналните услуги са единственият сектор, който затвори на червена територия, завършвайки деня със спад от 0,74%.
Поглед към отделните акции фокусира вниманието върху LVMH, която отчете ръст от близо 5%. Най-голямата световна група за луксозни стоки се изкачи към върха на европейския бенчмарк, след като през първите три месеца на 2018 г. отбеляза по-силен ръст на продажбите. Убедителното начало на календарната година бе подкрепено от увеличаващия се китайски апетит за луксозни стоки.
Междувременно производителят на аромати Givaudan отбеляза по-слаби от очакваното продажби през първото тримесечие въпреки новите придобивания, съобщи Ройтерс. Макар акциите й да съумяха да възстановят част от загубата в послендите няколко часа търговия, компанията затвори близо до дъното на европейския бенчмарк – със спад от 2,4%.