Напрежението между ЕС и Турция ескалира с всеки изминал ден въз основа на все по-агресивната реторика на турския президент Реджеп Ердоган. Той предприема все по-типични за големите световни лидери действия.Това коментира пред Ивайло Лаков в „Светът е бизнес“ по Bloomberg TV Bulgaria бившият зам.-министър на външните работи Милен Керемедчиев.
"Агресивността от страна на големите световни сили е повсеместна, като започна да назрява все повече през 2017 г. Примери за това има и то не малко – Китай, Русия, САЩ", заяви Керемедчиев.
Проблемът, смята той, е че страните от европейското семейство нямат единна позиция по отношение на агресивната политика на Анкара, което позволява на Турция да не общува с някои държави сравнително благосклонно, а с други не.
„Това се използва много ловко от Турция", добави той.
„На срещата с Ердоган във Варна на 26 март ще присъстват Жан-Клод Юнкер и Доналд Туск, които ще се опитат да изразят единната позиция на ЕС. Това е продължение на политиката на премиера Бойко Борисов, който се опитва да е мост между ЕС и Турция. Така например по време на посещението на австрийския канцлер Курц в България, Борисов се опита да смекчи изключително острата позиция на Виена по отношение на Турция, но това не се случи", посочи гостът в студиото.
"С оглед на това ролята на България като посредник ще бъде изключително тежка, ако не и невъзможна", отбеляза Керемедчиев.
„Но все пак тази политика следва да бъде продължена. Всеки разговор с Турция е по-важен, отколкото липсата на разговор", категоричен е той.
Обстоен акцент бе сложен и върху редица други въпроси от международния дневен ред като например отношенията между Кремъл и Запада.
Целия разговор може да видите във видеото.