Украйна настоява ЕС да наложи санкции срещу бившия германски канцлер Герхард Шрьодер, става ясно от интервю на украинския външен министър Павло Климкин пред германското издание Bild.
“Важно е да налагаме санкции не само срещу руски държавни служители и руски държавни предприятия, а също и срещу чужденци, които прокарват проекти на Путин“, казва той.
Климкин определя бившия германски канцлер като „истински лобист“ на Владимир Путин в чужбина.
Герхард Шрьодер управлява Германия в периода между 1998 г. и 2005 г. След края на мандата му той започна работа в руския газов гигант „Газпром“, а днес е част от управлението на проектната компания за проекта „Северен поток“ 2. През септември 2017 година бишвият канцлер прибави още една длъжност – председател на Съвета на директорите на „Роснефт“ - държавния петролен гигант на Русия.
Проектът за нов газопровод през Балтийско море разделя Европа и е силно критикуван от Украйна, защото чрез него Москва планира да заобиколи транзита на газ през нейната територия. В края на миналата седмица Киев настоя и за тристранни преговори на ниво ЕС-Украйна-Русия за бъдещето на транзита на газ през Украйна след 2019 г.
В края на миналата седмица Wall Street Journal също излезе с материал, посветен на Герхард Шрьодер, който успява да избегне санкциите на Запада. Изданието определя бившия германски канцлер като „троянския кон“ на Владимир Путин срещу всеки опит на ЕС да ограничи зависимостта си от руския газ и да подобри конкуренцията на газовия си пазар.
Според американското издание Германия се е съгласила с „голямо нежелание“ на проекта за разширяване на „Северен поток“ именно под натиска на социалдемократите и Герхард Шрьодер. Първоначално в Берлин не смятаха, че газопроводът е необходим, но след това промениха становището си.
„Ето така Шрьодер става обект на дебати, а не е нетърпим и „нормализирането“ наистина работи“, пише още Wall Street Journal.
Шрьодер беше и един от първите европейци, който се снима с Владимир Путин дни, след като Русия анексира Крим. И въпреки това името му не присъства в нито един списък със санкции на Запада, въпреки че Министерството на финансите на САЩ трябваше да извади списък с близки сътрудници чужденци на руския президент още през лятото на 2017 г., посочва още изданието.