Проектите, допринасящи за икономическото и социалното сближаване между регионите в ЕС, трябва да са приоритет за ЕС, заявиха европейските депутати. Темата беше дискутирана по време на дебати в пленарната зала в Страсбург.
В специална резолюция от Европейския парламент призовават инвестиционните политики да не бъдат пренебрегвани въпреки намалените средства в бюджета на общността, пишат от пресцентъра на институцията. Резолюцията беше приета с 488 гласа "за", 90 "против" и 114 "въздържали се".
В документа депутатите отбелязват още, че отрицателните последици от икономическата и финансовата криза, особено за регионите с нисък растеж, са намалили ползотворния ефект от бюджетните политики. Това е довело и до съкращения в публичните инвестиции. Освен приоритетно финансиране от ЕС тези региони се нуждаят от специално обособени стратегии, за да се преодолеят различията и да се предложат динамични перспективи за населението им.
Затова и евродепутатите призовават за мерки за:
- дефиниране на „изоставащи“ региони на ниво NUTS III (статистическата класификация на териториите в ЕС - бел. ред) и по-добре насочено финансиране за тях;
- подпомагане на образованието и професионалното обучение, за да се намали безработицата и да се насърчат младите хора да останат в съответните региони;
- осигуряване на по-лесен достъп до кредити за предприятията;
- подпомагане и подобряване на управлението на регионалните институции;
- подпомагане на продуктивни стопански дейности като устойчив туризъм, кръгова икономика и земеделие.
В Европа има 47 изоставащи региони, в които има висока безработица, бедност, социално изключване и ниско ниво на инвестиции, коментира в изказване пред своите колеги в пленарната зала в Страсбург българският евродепутат Георги Пирински.
„В България изоставащите региони се характеризират с нисък доход", коментира той и допълни, че Европейският парламент призовава за стратегии, програми и действия, които са съобразени с различните нужди на отделните изоставащи региони.
Но заедно със социалните инвестиции трябва да се осигури приоритет и на политиките за реиндустриализация, както и подходяща комбинация на субсидии и финансови инструменти, призова още българският депутат.
Приблизително един на всеки шест граждани на ЕС живее в изоставащ регион (83 милиона жители), от които 32 милиона живеят в региони с ниски доходи и 51 милиона – в региони с нисък растеж, сочи доклад на Европейската комисия (ЕК), представен през миналия април.