В понеделник украинският президент Петро Порошенко коментира по време на среща с Върховния представител на ЕС по въпросите на външната политика Федерика Могерини, че Русия е ненадежден доставчик на природен газ, а Москва планира да използва суровината като оръжие.
Според директора на Европейския център за сигурност на енергийните ресурси (EUCER) Фридберт Пфлюгер през последните години ситуацията в Европа се е променила съществено и енергийните ресурси на този етап не могат да бъдат използвани като геополитически оръжия. Пфлюгер участва на семинар на Атлантическия съвет във Вашингтон, съобщава руската информационна агенция ТАСС.
За експерта европейският пазар вече се командва от потребителите, а не от продавачите - решенията се взимат от потребителите и е трудно доставките да бъдат използвани като средство за натиск, така както е било възможно преди 10 години.
В ЕС вече има повече от 30 терминала за втечнен газ, страните са свързани с газопроводи и са изградени множество хранилища. Реверсивните връзки в общността позволяват газът да бъде отправен в различни направления и позволяват свободната търговия.
На същия форум дипломатът Ричард Морнингстар, бивш специален пратеник на американският държавен секретар по въпросите на енергетиката в Евразия, пък критикува официалната политика на САЩ спрямо "Северен поток" 2. Според него Вашингтон не трябва да налага санкции срещу този газопровод.
Официалната позиция на държавния секретар Рекс Тилърсън обаче е, че този проект не трябва да бъде реализиран и той подкрепи Полша в опитите й да блокира изграждането на още две тръби по дъното на Балтийско море.
"Северен поток" 2 се превръща в потенциална ябълка на раздора - за газопровода активно лобира най-голямата европейска икономика Германия, но в Централна и Източна Европа се опасяват, че той ще увеличи влиянието на Русия на Стария континент.