fallback

Технологичният напредък задълбочава икономическите различия в ЕС

Технологиите облагодетелстват лицата с високи доходи и богатите региони и поставят в риск най-нуждаещите се, предупреждава Световната банка

16:51 | 08.03.18 г.

Технологичният възход рискува да остави най-бедните страни в Европа, изоставащите региони и неквалифицираните работници на заден план, задълбочавайки икономическите различия в рамките на ЕС, посочва докладът на Световната банка "Обединен растеж: Осъвременяване на машината за конвергенция на Европа".

В него се посочва, че технологиите облагодетелстват лицата с високи доходи и най-напредналите компании в богатите региони, но водят до риск от ръст на безработицата и правят повече хора бедни в най-уязвимите региони на Европа.

Експертите посочват, че през последните 15 години работните места, свързани с физически труд в ЕС, са намалели с повече от 15%, докато позициите, изискващи творчески и аналитични умения, са се увеличили със същия процент.

Тази тенденция се ускорява и затова Световната банка препоръчва да бъдат подсилени уменията на работниците, подготвяйки ги за нови работни места на бързо развиващия се пазар на труда. "Това ще стимулира подобряването на стандарта на живот в изоставащите страни и региони", посочват от институцията.

От Банката коментират още, че по-лесният достъп до образование и обучение, заедно с подобрения в бизнес средата във всяка страна от ЕС, ще създадат повече работни места за повече хора. Нужно е да бъде премахната бюрокрацията и да се даде възможност на бизнеса да отключи пълния си потенциал.

Неквалифицираните работници са по-уязвими към сътресенията на променящия се пазар на труда, сe твърди в доклада. Тежките правила в много страни в Централна и Южна Европа обезкуражават бизнеса да се развива, да създава работни места и да привлича преки чуждестранни инвестиции.

Нискокачественото образование в определени региони и страни в ЕС също създава икономическо и социално разделение между най-богатите и най-бедните. В половината от ЕС, повече от 20% от 15-годишните нямат основни умения по четене и математика, докато в България, Малта, Румъния и Словакия, те са повече от 30%.

Подобряването на бизнес средата в ЕС ще помогне на фирмите да се възползват от продължаването на растежа в региона чрез насърчаване на иновациите и приемане на нови технологии. В Гърция, Италия, Словакия и Испания например микро фирмите създават около 40 на сто от заетостта.

Проучванията на Световната банка показват, че производителността на труда в Европа намалява през последните две десетилетия. В Южна Европа спадът е два пъти по-бърз, отколкото в Северна Европа.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 17:44 | 13.09.22 г.
fallback