През 2016 г. регионалният Брутен вътрешен продукт (БВП) на човек от населението, изразен в стандарти на покупателната способност, варира от 29% от средния за Европейския съюз в Северозападния район в България до 611% във Вътрешен Лондон-запад в Обединеното кралство.
Съществува значителна вариация в общата икономическа дейност в даден регион както в рамките на ЕС, така и между отделните държави - членки на Общността, отчитат в Националния статистически институт.
Националната статистика се позовава на данните, публикувани от Статистическата служба на Европейския съюз – Евростат за 276 региона на Евросъюза.
Регионален БВП на човек от населението в държавите - членки на ЕС, за 2016 г. в СПС ЕС-28 = 100
* Столичен регион на Лондон, който се състои от 5 региона на ниво NUTS2. За всяка държава стълбчето показва размаха между регионите с най-ниско и най-високо равнище.
Водещите региони според икономическата дейност, отразена в покупателната способност на населението през 2016 г., след Вътрешен Лондон-запад в Обединеното кралство (611% от средното) се нареждат Великото херцогство Люксембург (257%), Южен и Източен в Ирландия (217%), Брюксел в Белгия и Хамбург в Германия (200%).
Статистиката отчита, че деветнадесет региона в Европа са с БВП на човек от населението с 50% или повече спрямо средното равнище в ЕС-28: пет в Германия, три в Обединеното кралство, два в Австрия, по един в Белгия, Чешката република, Дания, Ирландия, Франция, Нидерландия, Словакия и Швеция, както и във Великото херцогство Люксембург.
След Северозападния район в България (29% от средното равнище) регионите с най-нисък жизнен стандарт на населението се нареждат Майот, Франция (33%), Северният централен и Южният централен район в България (по 34%) и Североизточният в Румъния (36%).
Регионален БВП на човек от населението в България за 2016 г. в СПС