fallback

Юнкер: Всички страни от ЕС ще трябва да увеличат вноските си в бюджета

Според председателя на ЕК това ще е наложително, за да не се налага свиването на всички европейски програми

17:36 | 23.02.18 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Всички страни от Европейския съюз без изключения ще трябва да увеличат вноските си в бюджета на общността след излизането на Великобритания. Това заяви председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер при пристигането си на днешната неформална среща на лидерите на Европейския съюз, цитиран от БТА.

„Ако не искаме да свием всички програми на ЕС, всички страни без изключение ще се наложи да платят повече", каза той.

По-рано днес днес президентът на Литва Далия Грибаускайте посочи, че след Brexit недостигът на средства в бюджета на ЕС ще достигне 20 процента от сегашния обем. Тя обаче не уточни дали страната ѝ е готова да плаща повече на Брюксел.

Въпреки позицията на Юнкер преди срещата холандският премиер Марк Рюте повтори мнението на страната си, че тя е против увеличаването на вноските. „Можете да разчитате, че ще направя всичко възможно, за да избегна това", каза той.

Премиерът на Швеция Стефан Льовен изрази сходна позиция.

Въпросът за сформирането на евентуалния бюджетен план на ЕС за следващия седемгодишен период (2021-2027 г.) ще бъде основна тема на днешната среща на европейските лидери. Експерти посочват, че се очаква дискусията да бъде изключително напрегната, тъй като с излизането на Великобритания от ЕС през 2019 г. бюджетът на съюза ще се свие с между 12 и 13 млрд. евро. Европейската комисия иска този дефицит да бъде покрит чрез намаляване на разходите от една страна и увеличение на вноските на останалите членки от друга.

Напрежението се засилва от инициативата на някои страни, особено Германия, да се обвърже отпускането на европейски средства за някои от по-бедните членки на ЕС с изпълнението на определени критерии, включително прием на бежанци, допълва ДПА.

Германският канцлер Ангела Меркел заяви пред Бундестага вчера, че в бъдеще структурните фондове на съюза трябва да бъдат обвързани с приемането на чуждестранни мигранти.

Предложението й бе посрещнато със смесени реакции от европейските лидери днес, посочва още БТА.

Единствената цел на европейските фондове е да помагат за интегрирането на по-бедните страни от ЕС, заяви Грибаускайте. Подобна позиция в миналото изразяваха и други страни от Централна и Източна Европа като Полша и Унгария.

Премиерът на Люксембург Ксавие Бетел също изглеждаше критично настроен към предложението на Меркел. "Кой ще бъде наказан след това? Не правителствата, а гражданите", отбеляза той.

В изказването си Юнкер предупреди също, че не иска противоречията за бюджета да причиняват по-дълбок разрив между членките от източната и западната част на съюза.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 01:05 | 09.09.22 г.
fallback