Въпреки скоростта, която набра икономиката на Европейския съюз (ЕС) през последните години, експанзията ще продължи и в близкото бъдеще. Предизвикателствата пред пазара на труда обаче остават. Това обясни след края на макроикономическия диалог със социалните партньори, проведен днес в Брюксел, министърът на финансите и председател на Съвета на ЕС по икономически и финансови въпроси (ЕКОФИН) Владислав Горанов.
Диалогът е постоянна институционализирана форма на сътрудничество за взаимни политики и решения, която се провежда два пъти годишн. Според Горанов ръстът на работните заплати е нетипично нисък, а това в комбинация с високата и дългосрочна младежка безработица ограничава частното потребление и икономическия растеж.
„През последните 10 години Европа премина през много трудности, свързани предимно със слабата устойчивост на общността спрямо икономически сътресения и макроикономически дисбаланси. Последната икономическа и финансова криза ясно показа, че много държави членки са имали слабости, чието отстраняване излезе твърде скъпо“, каза Горанов.
Той е категоричен, че сега е моментът икономиките на страните от общността да бъдат подкрепени с адекватни инструменти за повишаване на устойчивостта им спрямо бъдещи сътресения. Нужни са и мерки за по-добро използване на трудовите ресурси, допълни още Горанов.
Под председателството на Горанов министрите приеха още насоки за европейския бюджет за 2019 г. и решиха да препоръчат на Европейския парламент да освободи от отговорност Комисията за управлението на бюджета през 2016 г.
В рамките на срещата министрите също се съгласиха как трябва да изглежда следващият бюджет на ЕС. Те очакват да видят разумен бюджет, който насочва средства към приоритетните за Съюза области и предвижда достатъчно резерви за справяне с непредвидени обстоятелства. Вниманието трябва да бъде насочено към програми и дейности, които създават добавена стойност.
Съветът препоръча още да се потвърди номинацията на Луис де Гиндос като заместник-председател на Европейската централна банка.