В магазините и ресторантите в Швеция все по-често се срещат надписи "Не се приемат пари в брой", тъй като все повече се използват дигиталните разплащания, отбелязва Bloomberg.
Темпото, с което изчезват традиционните пари, обаче притеснява властите. Подготвян преглед на законодателството на централната банка сега обръща специално внимание на ситуацията в междинен доклад, който трябва да излезе до лятото.
Ако прекалено бързо изчезват традиционните пари, може да е трудно да се поддържа инфраструктурата, която обработва кеша, каза Матс Дилън, който ръководи изготвянето на парламентарния документ, пише БТА.
Швеция е възприемана като страната, в която най-малко се ползват пари в брой. Голяма част от банковите клонове са спрели да работят с кеш. Много магазини, музеи и ресторанти сега приемат само плащане с карта или чрез мобилно приложение. Доста хора обаче, особено възрастните, нямат достъп до дигиталното общество.
Може да се навлезе в негативна спирала, която застрашава кешовата инфраструктура, коментира Дилън. Миналата година количеството на парите в брой в обращение спадна до най-ниското си равнище от 1990 г. и е над 40% под пика си от 2007 г. Спадовете през 2016 и 2017 г. са най-големите досега.
Годишно проучване на анализаторската компания Insight Intelligence, публикувано миналия месец, установи, че само 25% от шведите са плащали в кеш поне един път на седмица миналата година спрямо 63% само преди четири години. Цели 36% не са използвали кеш изобщо или са плащали в брой един-два пъти в годината.
В тази връзка централната банка обмисля идеята дали има необходимост от официална форма на дигитална валута - е-крона. Окончателното решение не се очаква преди края на следващата година, но идеята е е-кроната да допълва парите в брой, а не да ги замени изцяло.
С разрастването на манията около криптовалутите по целия свят някои страни се отвориха за възможността да издадат собствени виртуални валути, базирани върху блокчейн – технологията, която стой зад биткойн. Засега идеята е популярна сред страни с диктаторски режими, които искат да заобиколят международните санкции, които са им наложени. Но защитниците на криптовалути, издадени от национални правителства, смятат, че ако тенденцията се разрасне, това ще промени международната парична система от вида, в който я познаваме днес.