Великобритания вече е изразила принципно съгласие за сключване на сделка като тази между ЕС и Норвегия за преходния период след Brexit, в рамките на която ще приеме всички правила на съюза, но няма да има право да ги променя. Това съобщава високопоставен източник от Брюксел за британския опозиционен вестник Independent.
По думите на ключов член от екипа за Brexit на Европейския парламент от британска страна не е имало съпротива на този план, което означава приемане на правилата за свободно движение и митнически съюз, както и запазване на юрисдикцията на Европейския съд.
Белгийският евродепутат Филип Ламберт заяви, че Великобритания е съгласна с предложенията, което означава, че след напускането на съюза пред март 2019 г. страната ще продължи да има повечето функции на държава членка до декември 2020 г., когато свършва преходният период. Това се очаква да включва и пълен достъп до единния пазар.
Лондон също така ще продължи да внася средства в европейския бюджет, но няма да има право на участие във взимането на решения, нито място в Европейския съвет – ситуация, наподобяваща настоящите отношения между Норвегия и ЕС.
Според Ламберт, който е член на работната група за Brexit към ЕП, вече са проведени преговори за преходния период, в рамките на които британските представители не са изразили несъгласие с предложенията за преходен период.
„Трябва да бъде сделка от норвежки тип, не може да бъде нищо други и това беше принципно съгласувано“, каза Ламберт.
Шестимата евродепутати в работната група координират и подготвят стратегията на Европейския парламент за развода с Лондон. Те провеждат регулярни срещи с преговарящия на ЕС за Brexit Мишел Барние и посещават някои заседания с участието на британски представители.
Мнението на Ламберт беше потвърдено и от друг евродепутат от групата - Елмар Брок, който на свой ред определи преходния период като „норвежко споразумение за ограничен период от време“. По думите му Брюксел е на път да направи официално предложение, като изявление по въпроса от ЕП ще даде през март.