Европейската централна банка има „пропуски“ в процедурите за идентифициране и подкрепа на банки в кризисно положение, заявиха одиторите на Европейския съюз във вторник, хвърляйки съмнения върху надзора на ЕЦБ над основните банки в еврозоната, предава Ройтерс.
След глобалната финансова криза от 2007-2008 г. ЕЦБ добави към функциите си по паричната политика задачата да надзирава водещите банки в 19-те страни от еврозоната. В момента надзорът ѝ е върху 120 кредитора, които държат над 80% от банковите активи на блока.
Надзорното подразделение на ЕЦБ – Единният механизъм за надзор (SSМ), председателстван от Даниел Нуи – има широки правомощия, с които цели да идентифицира и да се справя със зараждащи се проблеми при отделните банки. Механизмът обаче все още няма достатъчно насоки, с които да упражнява тези си правомощия, заявяват одиторите на ЕС в доклад от вторник.
„Оперативната рамка на ЕЦБ за управление на кризи има някои недостатъци и съществуват известни сигнали за неефективно изпълнение“, казва Европейската сметна палата (ECA).
В доклада си одиторите откриват „недостатъци“ в процедурите, които ЕЦБ използва, за да идентифицира потенциални банкови проблеми на ранен етап и да отговори на зараждаща се криза. Според ЕЦБ опасенията на одиторите са били решени след приключването на одита през юни.
От създаването си през 2014 г. SSM е работил по затрудненията на банките в еврозоната, причинени от по-слабата печалба на сектора, пренаселения пазар и огромния куп лоши заеми, най-вече сред южноевропейските кредитори.
Според одиторите ЕЦБ ще трябва бързо да събира информация, когато дадена банка покаже признаци за влошаване, но тя „има ограничени налични екипи за инспекция на място, които да изготвят подробен анализ на качеството на активите за банки в криза“.
Одиторите казват още, че централната банка не е разработила подходящи насоки за това как да оценява зараждащи се рискове и да използва правомощията си при криза, което може да доведе до твърде много лична преценка при взимането на ключови решения.
„Последните насоки, изготвени през септември 2017 г., не са били взети под внимание по време на процеса на одит, но адресират опасенията на ЕСА“, се казва в изявление на ЕЦБ след доклада на агенцията.
Според одиторите ЕЦБ няма достатъчно насоки за процедурата си за спешни случаи, която се задейства, когато банката се смята за „фалираща или вероятно да фалира“. ЕЦБ казва, че вече е развила насоки по този въпрос и отхвърля препоръките на ЕЦБ.
Процедурата бе използвана при спасяването на испанската Banco Popular през май и доведе до принудителната продажба на Popular на конкурента Santander за 1 евро. Вложителите и данъкоплатците бяха защитени по време на процеса, но облигационерите изгубиха инвестициите си и съдят европейските регулатори.
ЕСА казва, че ЕЦБ не е предоставила на представителите пълен достъп до съответните документи, което ограничава мащаба и ефективността на одита.
ЕЦБ заяви обаче, че е сътрудничила напълно с одиторите, осигурявайки „значителен брой документи и обяснения“, но допълни, че определена информация не е била споделена с ЕСА.