fallback

Меркел се оказа под натиск от хардлайнери в собствената ѝ партия

Проучвателните разговори, които започнаха в неделя, са последният шанс сегашните партийни лидери да останат на власт

14:04 | 08.01.18 г. 8

Собственият блок на Ангела Меркел прави живота ѝ още по-труден, тъй като хардлайнерите искат да принудят германския канцлер да измести позициите си вдясно в преговорите за формиране на правителство, коментира Bloomberg.

След повече от три месеца следизборен застой тази седмица Меркел се опитва да получи заявка от социалдемократите (SPD) за стартиране на официални преговори за продължаване на управляващия им алианс. Всяка коалиционна сделка ще трябва да включва и консервативната баварска партньорска партия – Християнсоциалния съюз (CSU), и твърдата ѝ позиция по имиграцията и европейската политика.

12-те години на Меркел на поста захранват усещането в някои части на блока ѝ, че проучвателните разговори, които започнаха в неделя, са последният шанс сегашните партийни лидери да останат на власт. Канцлерът, лидерът на SPD Мартин Шулц и на CSU Хорст Зеехофер са уязвими към променящите се обществени нагласи, които са скептично настроени към нова „широка коалиция“.

„И тримата партийни лидери имат силен личен интерес за постигането на успех в коалиционните разговори“, казва Холгер Шмийдинг, главен икономист в Berenberg. При сделка SPD може да се съгласи на ограниченията върху имиграцията, искани от CSU, в замяна на разширени помощи в здравеопазването и за пенсионерите, казва той. 

Двете страни възнамеряват да приключат проучвателните разговори до четвъртък. Ако има достатъчно силна основа, върху която да се стъпи, лидерите на SPD ще поискат на партийния конгрес на 21 януари подкрепа за всеобхватни преговори по политическата проектопрограма на правителството.

Най-дългият политически застой на съвременна Германия от Втората световна война насам отложи взимането на редица решения – от политиката на еврозоната до държавните разходи, миграцията и социалните програми. Ако опитът за коалиция се провали, може да се стигне до там Меркел да управлява правителство без парламентарно мнозинство или да се изправи пред нови избори, в които тя каза, че няма да участва.

Баварската CSU изложи позицията си със статия във вестник Die Welt от парламентарния им лидер Александър Добринд. Той казва, че партията му има водеща роля в „консервативната революция“, която отхвърля прекомерната имиграция, политическа коректност и арогантното управление.

Позицията отразява влиянието на партията "Алтернатива за Германия", която влезе в правителството с 12,6% от гласовете през септември, след като нападна Меркел за отказа ѝ да затвори границите на Германия за бежанци.

Личните познанства и бюджетното пространство в резултат на икономическия бум на Германия може все пак да изчистят пътя към сделка. Меркел управляваше със SPD в осем от общо 12-те ѝ години на власт в „широка коалиция“ на двете най-големи партии в Германия.

„Макар че няма непосредствен опонент, това не означава, че не е по-важно от всякога тя да покаже, че може да постигне нещото, което е по-скъпо за CDU-CSU от консервативния им профил: да бъдат в правителство и да управляват страната“, казва Карстен Никел, управляващ директор за Европа в Teneo Intelligence в Брюксел.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 07:52 | 14.09.22 г.
fallback