fallback

Д. Дейвис: ЕС не може да избира тенденциозно елементите от сделката след Brexit

Британският министър за Brexit ясно заявява, че финансовите услуги трябва да останат част от търговските отношения между ЕС и Лондон

13:22 | 02.01.18 г. 3

Европейският съюз не може да си избира кои части от икономическите си отношения с Великобритания да запази и кои да елиминира от бъдещата търговска сделка. Това заяви британският министър по Brexit Дейвид Дейвис, повтаряйки обратно думите на европейските дипломати, оригинално насочени към Лондон.

Преговорите за търговските отношения след Brexit трябва да започнат през март, което означава година до планираното излизане на Великобритания от ЕС през 2019 г., припомня Ройтерс. В статия за Daily Telegraph от вторник Дейвис описва обсъжданията като „дълбок и открит проучвателен диалог, с който да се открие нова, взаимно приемлива точка на баланс в нашите отношения“.

Финалната сделка трябва, освен всичко друго, да покрива стоки, земеделие и услуги, включително финансови, и да бъде подкрепена от продължаващо разумно сътрудничество в изключително регулирани сфери като транспорт, енергетика и данни“, пише Дейвис. „Сделка, която покрива само някои области на нашите икономически отношения, но не всички, би била, както европейските дипломати обичат да казват, тенденциозно подбиране“.

Коментарите на Дейвис са бърз контраудар срещу европейския му колега Мишел Барние, който заяви пред репортери миналия месец, че финансовите услуги няма да бъдат включени в сделка с Великобритания, тъй като никое друго предишно европейско търговско споразумение с трети страни не обхваща подобни разпоредби. Британските представители са решени да защитават интересите на финансовите и професионалните услуги – индустрия, която по оценки на лобистката ѝ група TheCityUK носи почти 11% от икономическото производство.

Целта ми е услугите да могат да бъдат търгувани през границите – от изключително регулирани сектори, като финансовите услуги, до модерни такива, като изкуствения интелект“, казва Дейвис. „Това ще изисква някои общи принципи: споделено спазване на международни стандарти, сътрудничество между регулаторите ни и ефективен механизъм за разрешаване на споровете с пропорционални средства за защита“.

Дейвис се опитва да успокои и опасенията в някои страни на Стария континент, че след Brexit британските компании ще могат да подкопават европейските си конкуренти с по-слаби стандарти. „Фокусът тук трябва винаги да бъде върху повишаването на стандартите“, пише той. „Няма как да се достигне просперитет, опитвайки да станеш по-евтин от Китай или подкопавайки стандартите за безопасност, които изграждат доверието в британските стоки“.

Дейвис изразява оптимизъм, че в дългосрочен план може да бъде постигнат компромис, от който да спечелят и двете страни.

Може да бъде постигнат успешен резултат, и то без да носим заплаха за най-важния приоритет на нашия партньор: интегритета на единния европейски пазар“, допълва той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 11:29 | 12.09.22 г.
fallback