fallback

Единният енергиен пазар ще отговаря на зелените цели на ЕС

Нов регламент ще определя лимит на емисиите за нови производствени мощности, които попадат в схемите за осигуряване на капацитет

13:12 | 19.12.17 г.

ЕС харчи всяка година 350 млрд. евро за внос на енергия – внася от трети страни около половината от енергията, която потребява, сочи статистиката на общността. Това прави Съюза един от най-големите вносители на енергия в световен мащаб.

Тези данни са показателни и са причината за изготвяне на институционалната рамка за обновяване на единия вътрешен енергиен пазар, съобщават от Съвета на министрите. Късно снощи енергийните министри от общността са постигнали споразумение по преговорната позиция на институцията по създаването на нов регламент в тази област. С този ход преговорите с Европейския парламент за създаването на законодателство в общността вече могат да започнат.

Промените в рамката са необходими, за да бъдат включени предложенията от пакета „Чиста енергия за всички европейци“, представен от Европейската комисия преди година.

Целта е в крайна сметка да има добре функциониращ и конкурентен пазар на електроенергия, който е гъвкав, с нисък въглероден отпечатък и иновативен.

Една от промените е по отношение на търговията на електроенергия в реално време. По този начин по-лесно на пазара ще излезе зелената енергия, произведена от възобновяеми източници. Това обаче налага и нови правила при управлението и балансирането на мрежите.

Зоните за търговия с енергия вече ще бъдат много ясно дефинирани. 

Въвеждат се и нови правила по отношение на пазара на балансираща електроенергия, както и за производството ѝ и цената. Възлагането на поръчките за балансираща електроенергия по схеми за осигуряване на капацитет ще бъде на базата на емисиите на производителите – след 2025 година те ще могат да участват в подобни поръчки само ако емисиите са под 550 грама въглероден диоксид за киловатчас или като цяло под 700 килограма средногодишно на инсталиран киловат мощност.

Регламентът дава равноправна позиция на потребителите на енергийния пазар с другите участници. Те вече няма да бъдат пасивни участници, купуващи ток на регулирани цени, които често нямат нищо общо с пазара, става ясно още от проекта за регламент, изготвен от Съвета. В текстовете е записана още по-голяма пазарна интеграция, а съответно и по-голямо използване на възможностите за търговия с електроенергия между страните. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 12:24 | 10.09.22 г.
fallback