Реализацията на разширението на „Северен поток“ ще трябва да бъде подчинена на спазването на всички съществуващи законодателни норми, съобщи говорителят на германското правителство Щефан Зайберт, цитиран от ТАСС. Той е категоричен, че Берлин има „политическата задача“ да не допусне загуба за страните, като Словакия, но най-вече Украйна, от реализацията на проекта.
Зайберг посочи още, че в Германия разглеждат идеята за изграждането на още две тръби по дъното на Балтийско море като „икономически проект“. В ЕС обаче мнението за проекта не е еднозначно. Според ЕК и някои страни от Централна и Източна Европа той само ще увеличи зависимостта на общността от Русия.
Коментарите на говорителя на германското правителство са свързани с решението на местните власти в Щралзунд да дадат разрешение за строителство на газопровода в крайбрежието на Германия.
Според полското издание Rzeczpospolita “недопускане на загуби“ означава, че Германия ще създаде газов хъб на своя територия и благодарение на отстъпките, които получава чрез две от компаниите, които участват в проекта – Wintershall и Uniper, ще продава изгодно газ на засегнатите страни.
Полша е един от най-големите противници на газопровода. Тази позиция не се промени и след смяната на премиерите на страната. Матеуш Моравецки коментира в интервю за местно радио, че „Северен поток 2" е „вредна инициатива, която заплашва сигурността на Централна Европа“, допълва още ТАСС.
„Той може да бъде убийствен за Украйна, която е наш съсед. В момента, в който Украйна бъде изключена от процеса по транзитиране на газа, нищо не пречи да се дестабилизира още по-дълбоко“, смята той.
Моравецки обаче признава,че проектът ще укрепи отношенията между Русия и Германия, а „Полша отново ще се окаже под заплахата за диктат на цените на газа от страна на „Газпром“ и Русия".
Варшава обаче работи за диверсификация на източниците си на газ – чрез терминал за втечнен газ край Швиноуйшче и газопровода Baltic Pipe, който свързва страната с Норвегия през територията на Дания.