Турската икономика се разширява с най-бързия темп от шест години насам, показват официалните данни на страната, цитирани от Bloomberg. Брутният вътрешен продукт (БВП) на страната е нараснал с 11,1% през третото тримесечие на годината в сравнение със същия период на предходната, задминавайки очакванията на икономистите, съобщава агенцията. Медианните очаквания на анкетираните от медията анализатори бяха за ръст от 8,5 на сто. Според данните сезонно коригираният ръст на икономиката на тримесечна база също бележи покачване от 1,2%, но то е под очакванията за 1,8%.
В същото време обаче потребителската инфлация се ускори през изминалия месец до най-високите си стойности от 2003 г. насам. Според изнесени през миналата седмица данни годишният темп на растежа на цените се е ускорил през ноември до 12,98 на сто на годишна база.Турската икономика „си стъпва на краката“ и вече не се нуждае от програмата си за стимулиране, която беше въведена след неуспешния опит за преврат в страната от лятото на 2016 г., смята Хатиче Карахан, съветничка на турския президент Реджеп Тайип Ердоган. По думите ѝ мерките са били необходими, за да се стимулира производството през 2017 г., но сега фискалната и парична политика „трябва да вървят заедно, за да се намали натиска на инфлацията“.
В резултат на опита за преврат от 2016 г. икономиката на страната се срина с една четвърт, припомня Bloomberg.
„Доверието се завръща и то ще подкрепи растежа“, заяви Карахан, допълвайки, че към момента икономиката е значително по-малко уязвима. „Инвестициите се завръщат“ в страната, посочи още тя.
В своя коментар Карахан отново повтори, че Турската централна банка е независима в своите решения и нейната позиция за спазване на стриктни политики е от съществено значение. Нетрадиционното мнение на турския президент, че по-ниските лихвени проценти ще доведат до намаляване на инфлацията, предизвика притеснения от възможна политическа намеса във взимането на решения от страна на регулатора.
В предишни свои изказвания президентската съветничка е посочвала увеличението на разходите по заеми с до 400 пункта само през тази година като доказателство за независимостта на централната банка.