Германският бизнес се готви за период на политическа несигурност в най-голямата европейска икономика след провала на проучвателните преговори за съставяне на ново коалиционно правителство начело с Ангела Меркел, предаде ДПА.
Икономическата стабилност изисква политическа стабилност, подчерта Дитер Кемпф, ръководител на влиятелната Федерална асоциация на германската промишленост (Bundesverband der Deutschen Industrie - BDI).
Германският фондов пазар като цяло пренебрегна новината за неуспеха на преговорите, като първоначално отчете малки загуби, а в следобедната търговия бързо се възстанови и се върна в зелената зона.
Водещият индекс на Франкфуртската фондова борса DAX към края на търговската сесия прибави 0,3 на сто до 13 039 пункта, а еврото остана без промяна на ниво 1,18 долара.
Търговията с германски държавни облигации също до голяма степен не бе засегната от политическата безизходица след близо четириседмичните тежки преговори между блока на Меркел ХДС/ХСС, ориентираната към бизнеса Свободна демократическа партия и Зелените.
Бе пропуснат шанс след неуспеха на проучвателните разговори. Сега сме в дълъг период на несигурност, посочи Ерик Швайцер, президент на Германската търговско-промишлена камара.
Провалът е особено отрезвяващ за германската промишленост, което се надяваше политическата класа да се пребори с пречките в икономическото развитие, които се наблюдават в момента, отбеляза той.
Това включва сфери като имиграцията и енергетиката наред с по-широкия стремеж за икономическа модернизация на страната.
Нови избори могат да бъдат единствено последната останала възможност, а това е точка, която все още не е достигната, заяви Холгер Бингман, президент на Асоциацията на германските износители (BGA).
Бингман призова партийните лидери да направят двуседмично прекъсване, преди да възобновят преговорите.
Според анализатори благодарение на силните данни за икономиката и трудовия пазар на Германия, публикувани напоследък, пазарите са в достатъчно оптимистично настроение и за да се стигне до сътресения, ще бъдат необходими по-големи политически проблеми.
Някои обаче отбелязват, че по-нататъшно влошаване на политическия климат може да провокира по-тежки последици.
"Германия вече не е модел за политическа стабилност", посочи икономиста Карстен Бжески от банка ING-DiBa.
/БТА/