Лидерите на Европейския съюз (ЕС) обявиха днес пакет от 20 социални права в рамките на общ Европейски стълб на социалните права, съобщава Европейската комисия (ЕК). Това стана по време на социалната среща на върха за справедливи работни места и растеж, която се провежда в Гьотеборг, Швеция.
Документът относно стълба, който цели да направи ЕС по-привлекателен за гражданите и да пребори евроскептичните настроения в блока, бе подписан от председателя на ЕК Жан-Клод Юнкер, председателя на Европейския парламент (ЕП) Антонио Таяни и министър-председателя на Естония Ратас от името на Съвета на ЕС.
„Европейският социален модел е пример за успех и превърна Европа в място за живеене и работа от световна величина. Днес ние отстояваме нашите общи ценности и се ангажираме да защитаваме 20 определени принципа и права“, коментира Юнкер.
„От правото на справедливо възнаграждение до правото на здравни грижи, от възможностите за учене през целия живот по-доброто равновесие между професионалния и личния живот, от равенството между половете до минималния доход: с Европейския стълб на социалните права ЕС се застъпва за правата на своите граждани в един бързо променящ се свят“, допълва той.
Идеята за стълба бе обявена за първи път от председателя на ЕК в неговата реч за състоянието на Съюза през 2015 г., а проектът бе представен от Комисията през април 2017 г.
Пакетът от права заявява ясно, че всички имат правото на качествено образование през целия си живот и че мъжете и жените трябва да имат равни възможности във всички сфери и да получават еднакво заплащане за работа с еднаква стойност.
Безработните имат право на персонална и непрекъсната подкрепа, а служителите имат правото на справедливо заплащане, което да им осигурява приличен начин на живот. Според приетия документ минималното заплащане трябва да гарантира, че ще отговори на нуждите на работниците и семействата им.
Официалните лица казват, че макар че правата няма да са пряко приложими от ЕС, те установяват общ европейски стандарт.
Синдикатите и бизнес асоциациите подкрепят пакета, като заявяват, че са нужни особени усилия, за да се увеличат възможностите за работа за младите хора, коментира Ройтерс. „Искаме Европа да продължи да има най-силно развитите социални системи в света“, казват асоциациите и профсъюзите в общо изявление.