fallback

ЕК повиши прогнозата за икономическия ръст на България до 3,9% за 2017 г.

Рисковете за растежа са балансирани, а увеличаването на доходите на българите ще има вторичен положителен ефект за икономиката, пише в оценката на Брюксел

14:40 | 09.11.17 г. 3

Европейската комисия (ЕК) повишава прогнозата си за икономическия растеж на България с 1 пр. пункт до 3,9% през тази година в своя есенен преглед на икономическото състояние на Европейския съюз (ЕС). От Брюксел отчитат продължаващия ръст на икономиката с по-добър от очакваното темп през първото полугодие, както и че вътрешното потребление остава основен двигател на растежа.

Рисковете за ръста са значително балансирани, макар и през 2018 г. и 2019 г. да е очаквано леко забавяне на растежа на българската икономика до съответно 3,8% и 3,6%. Сред двигателите на растежа остават вътрешното потребление и инвестициите, основно идващи от европейските фондове за програмния период 2014 -2020 г.

От Брюксел посочват още, че увеличаването на заплатите и доходите на хората би имало вторичен позитивен ефект за икономическата експанзия на страната и подкрепа за вътрешното потребление.

Очакванията на ЕК са страната ни да ускори усвояването на европейското финансиране през следващите две години.

В своя доклад от Комисията отбелязват още, че износът започва да губи своята роля на "локомотив" на икономиката. През 2017 г. ръстът на вноса превишава този на износа, а инфлацията започва да се повишава под натиска на силното вътрешно търсене.

Заплащането на труда се увеличава, а безработицата намалява, което реално подкрепя търсенето. Бюджетната рамка на страната запазва своята устойчивост - очакванията са за минимален излишък въпреки увеличените публични разходи, пишат още от Брюксел.

ЕК вижда и леко възстановяване на инвестициите след спада от 6,6% през 2016 г.

През тази година излишъкът по текущата сметка ще се свие до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), което се дължи на увеличаването на вноса, прогнозира още Комисията. Тази тенденция ще продължи и през следващите две години. Очакванията са, че излишъкът по текущата сметка ще бъде в размер на 2,4% и 2,3% от БВП през 2018 и 2019 г.

След дълъг период на дефлация в страната през 2017 г. се очаква обръщане на тенденцията и инфлация от 1%, породена от вътрешното търсене, по-високите цени на комуналните услуги и поскъпването на електроенергията и суровините. Ръст на инфлацията се очаква и през следващите гдве одини - съответно 1,5% и 1,6%.

Заетостта ще се увеличи с 0,7% през 2017 г., а безработицата се предвижда да намалее до 6,4% спрямо 7,6% през 2016 г.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 12:44 | 13.09.22 г.
fallback