fallback

Верхофстад: Предложението на Лондон за правата на гражданите на ЕС е неадекватно

Британското правителство представи вчера технически документ за периода, в който европейците ще могат да подават молби за статут на постоянно пребиваващи

20:29 | 08.11.17 г. 2

Европейският парламент е отхвърлил новото предложение на Великобритания по правата на гражданите на Европейския съюз, които живеят на Острова, след Brexit, предава The Independent.

Британското правителство представи вчера технически документ с детайли за двегодишния гратисен период, в който европейците ще могат да подават молби за статут на постоянно пребиваващи след Brexit, за да могат да продължат да живеят във Великобритания.

Междупартийната ръководна група за Brexit в Европарламента обаче заяви, че все още има „големи въпроси“ за решаване, а координаторът за Brexit Ги Верхофстад разкритикува предложението, заявявайки, че е „неадекватно“.

Критиките идват по-малко от 24 часа преди възобновяването на разговорите в Брюксел между екипите на главните преговарящи Дейвид Дейвис и Мишел Барние в преговори, които ще бъдат ключови за придвижването на търговските дискусии преди крайния срок през декември.

„На гражданите на ЕС във Великобритания и британските граждани в ЕС им беше казано, че нищо няма да се промени заради Brexit. Фактът, че британското правителство се нуждае от 25 параграфа, за да обясни как животът им ще се промени, доказва, че това е измама“, каза координаторът по Brexit в ЕП Ги Верхофстад.

„Трудно е да повярваме, че тази новопредложена система ще протече гладко и ефективно. Европейският парламент остава силно обезпокоен от липсата на напредък по въпросите, свързани с правата на гражданите. Не е правилно да кажем, че сделката е 'на една ръка разстояние'”.

Великобритания каза във вторник, че ще направи процеса за кандидатстване за статут на постоянно пребиваващ колкото се може по-безпроблемен, няма да струва повече от молба за британски паспорт и всеки, който получи отказ, ще може да обжалва. Правителството каза още, че условията за получаване на статут на постоянно пребиваване ще бъдат заложени в споразумението за излизане, договорено с ЕС.

В изявление от сряда ръководната група в Европарламента каза обаче, че статутът на постоянно пребиваване трябва да бъде „автоматичен процес“ без каквито и да е допълнителни условия, например проверката на миналото, искана от Великобритания.

Депутатите казаха още, че семействата трябва да могат да подават една декларация и че процесът трябва да бъде безплатен.

Освен това системата трябва да влезе в сила едва след преходния период, искан от Тереза Мей, а не веднага след като Великобритания излезе от ЕС през март 2019 г., каза групата.

Европейският парламент има право на вето по финалната сделка, която ще бъде подложена на гласуване.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 08:17 | 14.09.22 г.
fallback