fallback

Как да бъде укрепена еврозоната?

В условията на икономически подем е време да бъде направен ремонт на валутния съюз, пише в коментар Politico

16:08 | 08.11.17 г. 3

Когато грее слънце, значи е време да поправиш покрива. Тази стара поговорка, цитирана от американския президент Джон Ф. Кенеди, често се забравя от европейските лидери, когато се стигне до обсъждане на еврозоната, пише в свой коментар европейското издание Politico.

Така се стига до там, че се правят скоростни промени в последния момент, точно преди да връхлети кризата и валутният съюз да бъде сринат. Това е особено видимо по време на проблемите около Гърция, както и Ирландия и Португалия, когато еврото буквално беше на ръба, пише още изданието.

Сега икономическият ръст се завръща, а перспективите са за няколко стабилни години във валутния съюз. Затова е и време за промени, за да бъдат избегнати грешките в миналото. Проблемът обаче е, че европейските лидери дори нямат съгласие какво точно да поправят, а и не виждат смисъл да правят това точно сега.

Спокойствието обаче е измамно – еврозоната се нуждае от повече от няколко сменени керемиди, смятат от Politico. Обещанията на президента на Европейската централна банка (ЕЦБ) Марио Драги през 2012 г. да направи „каквото е необходимо“ за спасяването на еврото запази единството на съюза при първата криза. Централната банка обаче няма безкрайна мощ и правомощия, нито пък безкрайното търпение и подкрепа на гласоподавателите в Германия.

При нова криза веднага ще изникне въпросът дали Европа действително държи на еврото, особено ако северните държави от еврозоната откажат да поделят отговорността с южните.

Еврооблигациите могат да бъдат решение на този проблем, пише Politico. Изданието очаква темата да бъде повдигната по време на срещата на лидерите на Европейския съюз (ЕС) през декември.

Не за първи път общите еврооблигации се дискутират в ЕС, но засега няма сериозен напредък за реализирането на идеята. С идването си на власт френският президент Еманюел Макрон заяви планове за реформа на валутната общност, но в блока още чакат предложенията.

„Ние наистина не знаем какво иска Франция, докато Германия е заета да чертае „червени линии“, коментира източник на Politico. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 17:51 | 12.09.22 г.
fallback