Инфлацията в еврозоната може да достигне по-високи равнища от прогнозираното през следващата година, тъй като цените на енергията се повишават, заяви в петък представителят на Европейската централна банка (ЕЦБ) Евалд Новотни пред Bloomberg Television, цитиран от Ройтерс.
„Мисля, че инфлационните нива през 2018 г. може да бъдат по-високи от очакваното в момента, тъй като виждаме цените на енергията да се повишават“, каза той. Според него основната инфлация все пак може да се забави през следващата година, а базисната – да се ускори.
В последните си прогнози от септември ЕЦБ прогнозира инфлация от 1,2% през следващата година при средни цени на петрола от 52,6 долара на барел, които са с 16% по-ниски спрямо сегашните.
Новотни, който е най-дълго служещият член на управителен съвет на ЕЦБ, освен това подкрепи превръщането на Европейския механизъм за стабилност (ЕМС) в кредитор от типа на Международния валутен фонд (МВФ), който да поеме от ЕЦБ спасителната програма на Гърция.
„ЕМС може да се превърне в Европейски валутен фонд и мисля, че в това има много смисъл“, каза Новотни.
Това ще покаже, че „богата част нa света може сама да решава дисбалансите си“. Институцията може да позволи на ЕЦБ и да сложи край на официалната си роля в спасяването на еврозоната – нещо, за което банката търпи широки критики.
„В момента водим дискусии“, заяви Новотни. „Нямаме конкретни познания по пенсионната система на Гърция. Ако имаме ЕМС, която да е специализирана институция, и концентрираме всички тези видове задачи за наблюдение в ЕМС, мисля, че би било много по-добре“, смята той.
Според Новотни решението на Великобритания да излезе от Европейския съюз (ЕС) означава, че страната вече няма да бъде част от интеграционната динамика в ЕС.
„Можеш да оцелееш като самостоятелна икономика, но човек трябва да е наясно, че това е скъпо. В един многостранен свят да имаш самостоятелна стратегия е нещо, което много малко страни могат да направят, например Швейцария“, каза той по-късно на събитие, организирано от политическия мозъчен тръст OMFIF.
“В случая на Швейцария обаче това означава множество допълнителни мерки“, каза той, подчертавайки начина, по който Швейцарската централна банка трябваше сама сериозно да се намеси на валутните пазари.