27 октомври 2017 година беше съдбоносен за Испания – Каталуния обяви независимост, а централната власт свали правителството и обяви предсрочни парламентарни избори. Според Politico обаче насрочената дата за вота е доста по-ранна от очакваното.
Много анализатори предполагаха, че испанското правителство ще поеме управлението на провинцията за месеци наред, пише изданието. Това обаче не се случи, а избори през декември могат да се окажат съдбоносни за премиера на страната Мариано Рахой.
Поддръжниците на обединена Испания смятат, че дългото управление от централната власт е в тяхна полза, защото ще ограничи влиянието на сепаритистите в обществото.
Сега сепаратистите изглеждат подготвени за скорошно провеждане на изборите, пише още Politico. Европейското издание отбелязва, че има няколко неясни момента в кризата в Каталуния, които притесняват. Като например: кой в момента управлява провинцията?
В петък Мариано Рахой освободи правителството и няколко дни по-късно назначи своя вицепремиер Сорая Саенс де Сантамария като премиер на Каталуния. Но на следващото ниво на администрацията все още стоят чиновници, които са назначени от сепаратистката партия, управлявала досега провинцията.
Самият премиер Карлес Пучдемон съобщи в неделя, че само парламентът може да освободи правителството. Не може да се прогнозира как ще реагира местната полиция, ако им бъде наредено да не допуснат членовете на правителството до работните им места. Все пак очакванията са, че сепаратистите ще имат по-мека политика и ще избягват конфронтации.
Не са съвсем ясни и обществените нагласи. През последните дни улиците на Барселона се изпълниха с многохилядни митинги „за“ и „против“ независимостта. Проучванията показват, че хората са разделени дали искат независимост от Испания, или не.
Така е трудно е да се прогнозира и кой ще има предимство на изборите – управляващата до петък сепаратистка коалиция Junts pel Si (Заедно за „Да“) спечелиха местните избори през 2015 година, но дали ще успеят да повторят същия резултат и днес? В същото време социалистите и „Гражданите“ (Cuidadanos) – двете основни партии, подкрепящи оставането в състава на Кралството, също изглеждат в добра форма преди изборите.
Възможно е сепаратистите да се откажат от лидерството на Карлес Пучдемон, прогнозира още Politico. Според анализатори вътре в коалицията има недоволство от неговите методи на управление и биха избрали нов лидер, който да може да комуникира по-добре с Мадрид в следващите години.
Изборите през декември ще бъдат истински тест за партиите, прокламирали независимостта. През 2015 година те дойдоха на власт именно с обещания за провеждане на референдум и обявяване на независимост, ако каталунците пожелаят това. Тогава обаче до урните отидоха 48% от имащите право на глас.
Сега въпросът е дали коалицията ще успее да мобилизира отново своите гласоподаватели. В следващите седмици те със сигурност ще заложат на атрактивността на независима Каталуния и липсата на рискове около отделянето от Испания. Срещу тях обаче ще работи бягството на бизнеса – поне 1,7 хил. компании се оттеглиха от провинцията, след като станаха ясни резултатите от референдума на 1 октомври.
Мобилизацията в другия лагер също може да изненада сепаратистите.
Кризата около Каталуния се оказа много трудна за прогнозиране в последните седмици. Не е ясно и как ще се развива тя в дните до 21 декември. Само един факт може значително да промени нагласите и картината в провинцията – например, ако бъдат повдигнати обвинения за престъпления към Карлес Пучдемон.