fallback

Евродепутатите приеха правила за нова система за борба с незаконната миграция

Въпреки че не са част от Шенген, България и Румъния също ще бъдат част от новата система, наричана "вход-изход"

15:58 | 25.10.17 г.

Европейският парламент прие днес нови правила, чиято цел е да улеснят граничните проверки на пътници от страни извън ЕС в интерес на сигурността, съобщават от пресслужбата на парламента.

Идеята на новата система, наричана „вход-изход“ (Entry-Exit System), е да подобри управлението на външните граници на Шенгенското пространство и да затегне сигурността. Системата ще записва информация за граждани от други държави, включително имена, пътнически документи, пръстови отпечатъци, лицево изображение, дата и място на влизане, излизане или отказ на достъп до Шенгенското пространство.

Системата ще замени ръчното подпечатване на паспортите и ще ускори граничните проверки. Освен това според евродепутатите това ще направи по-лесно идентифицирането на хора, които остават по-дълго от позволеното (90 дни в рамките на период от 180 дни) в ЕС, и ще намали риска от документни измами и кражба на самоличността.

Властите ще могат да използват данните в системата, за да проверяват информацията, а това ще ускори отправянето на предупреждения. „Ще бъде по-лесно да предотвратим атаки като тази на коледния пазар в Берлин, когато открихме след нападението, че извършителят е използвал 15 различни самоличности“, заяви испанският евродепутат Агустин Диас де Мера.

Данните ще бъдат пазени в продължение на три години, а при лицата, които са надвишили разрешения престой – пет години. Те ще бъдат достъпни както от граничните и визовите органи, така и от Европол.

България и Румъния също ще бъдат част от новата система, макар че все още не са приети в Шенген, тъй като изпълняват двете правила за достъп на страни до системата извън пространството: отговарят на необходимите технически и законови критерии за влизане в Шенген и имат пасивен достъп до визовата система на зоната.

Финалният текст ще трябва да бъде съгласуван от Съвета на ЕС, макар че вече има неофициалното одобрение от страните членки. Очаква се изграждането на системата да започне тази година и да бъде напълно функционираща през 2020 г. По оценки сумата за създаването ѝ възлиза на 480 млн. евро.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 14:14 | 12.09.22 г.
fallback