Инициативата One Belt, one Road, която стана популярна като "Новия път на коприната", беше вписана в обновения устав на управляващата партия в Китай, съобщава кореспондентът на ТАСС в Пекин. Това е станало по време на конгреса на Комунистическата партия на страната.
Партийни функционери настояват за увеличаване на инвестициите в проекти по тази инициатива, макар и експерти да съветват фокусът на партията да бъде бедността, допълва The Voice of America.
Инициативата беше представена за първи път през 2013 г. от премиера Си Дзинпин. В основата на концепцията е да бъде създадена инфраструктура за свързването на Азия с Европа и Африка.
През тази пролет имаше и голяма конференция, свързана с предстоящите китайски инвестиции в Европа. В присъствието на световни лидери бяха обсъдени редица проекти от сфери като транспорт, енергетика и информационни технологии.
Анализатори, цитирани от ВВС, все повече отчитат активността на китайските инвеститори в Югоизточна Европа, което е особено видимо в Гърция. Там китайски компании купиха концесията на най-голямото пристанище в региона - в Пирея, както и участват в либерализацията на енергийния пазар.
Китайската държавна енергийна компания проявява и интерес към изграждането на втората ядрена централа в България, но до този момент няма официално предложение в тази насока.
България не участва в конференцията в Пекин, посветена на Новия път на коприната. По-късно вицепремиерът Томислав Дончев обясни, че причината е, че събитието се проведе в много кратък срок след съставянето на българското правителство и не е имало готовност страната ни да изпрати представител в китайската столица.