Всички варианти за продължението на „Турски поток“ към ЕС са запазени, става ясно от коментар на руския енергиен министър Александър Новак пред Анадолската агенция. ТАСС напомня, че „Газпром“ е подписал пътни карти с енергийните министерства на България, Сърбия и Унгария за развитие на газопреносните мрежи „в съответствие със заявките на „Газпром Експорт“.
Запазва се обаче и първоначалният план – газът да премине през хъб на границата между Турция и Гърция.
Новак отбелязва, че вече е завършено строителствотона 370 километра от газопровода, като се извършва работата и по двете тръби по дъното на Черно море. Общо дължината на морската част на проекта е 910 километра. Тепърва предстои уточнението как ще продължат тръбите на сушата, но прогнозата е, че споразумение ще бъде подписано до края на годината.
ТАСС припомня, че руският газов гигант започна строителството на „Турски поток“ през май 2017 година и маршрутът на втората тръба, която трябва да захрани европейския пазар, все още не е определен. „Газпром“ води преговори с няколко страни, включително и Гърция и Италия.
Руската агенция отбелязва и няколкото срещи, които имаше „Газпром“ с българските власти. В края на септември ръководителят на компанията Алексей Милер разговоря с българския енергиен министър Теменужка Петкова за доставките на газ и транзита му през територията на страната в контекста на строителството на „Турски поток“. Малко по-рано – през юни, пък беше подписана и пътна карта за развитието на българската газопреносна мрежа.
България разчита транзитът на газ през нейната територия да бъде поне 10 млрд. куб. метра, пише в заключение ТАСС и допълва, че премиерът Бойко Борисов е посочил, че България очаква разрешение за определяне на входна точка на газопровода в ЕС през територията ѝ.