Почти 140 хил. са пристигналите в Европа бежанци през маршрутите през Средиземно море, показват данните на Международната организация за миграция (IOM) за първите девет месеца на годината. Италия трайно измества Гърция като основната дестинация на бежанците, основно поради промяната на потоците.
От публикуваната статистика е видно, че през Италия са преминали 75% от всички бежанци в Европа, избрали маршрутите през Средиземно море. За периода между януари и септември 2017 година в страната са пристигнали 106,8 хил. души, спрямо 139,2 хил. година по-рано.
За сравнение, в Гърция са пристигнали почти 20 хил. души (до 3 септември 2017 година), спрямо 167 хил. в периода 1 януари – 1 октомври 2016 година.
Причината е трайната промяна на потоците от бежанци към Стария континент. Преди година те бяха основно от Сирия и Близкия Изток, докато през 2017 година бежанците са от Африка – основната част от пристигащите в Италия са от Нигерия, Гвинея, Кот д`Ивоар и Мали.
Потокът към Гърция си остава традиционно от страни като Сирия, Афганистан и Ирак. Броят на мигрантите обаче беше ограничен след подписване на двустранно споразумение между ЕС и Турция през пролетта на 2016 година.
От данните на организацията за България е видно, че интересът на мигрантите към България е малък – в периода между януари и август в страната са влезли 850 нови бежанци. Като цяло потокът на бежанци към България е съставен основно от граждани на Афганистан (48% от всички), Пакистан и Ирак.
IOM посочва в свой доклад, че бежанците в България опитват да напуснат страната, дори и да нямат валидни документи за самоличност. Голяма част от тях са прихванати на границите със Сърбия (1,7 хил. души) и Румъния (116 души). Към края на август 1,2 хил. бежанци в България все още нямат официален статут.
Капацитетът на бежанските центрове в България е 6,3 хил. места, като към края на август в тях има 1,8 хил. бежанци, показват още данните на IOM.