Изборите в Германия на 24 септември показаха, че страната е разделена от нови, по-малко видими стени, заяви президентът на федералната република Франк-Валтер Щайнмайер в деня на годишнината от обединението, цитиран от Ройтерс.
Вотът, на който стана ясно, че в парламента влиза крайнодясната партия „Алтернатива за Германия“, по думите на Щайнмайер е извел на показ „малки и големи пукнатини в обществото“. Президентът призова демократично избраните народни представители да работят заедно срещу завръщането на какъвто и да е национализъм.
„На 24 септември стана ясно, че други стени са издигнати, по-малко видими, без бодлива тел, но които стоят на пътя на нашето общо усещане за това, кои сме ние“, каза Щайнмайер в своята реч в Майнц, столицата на провинция Райнланд-Пфалц.
На изборите партията на Ангела Меркел спечели най-много подкрепа, но по всяка вероятност ще управлява в крехка коалиция с либералите и Зелените. Самата Меркел заяви, че годишнината е ден на радост и че обединена Германия носи отговорност да гарантира свободата у дома и по света.
Щайнмайер, който беше външен министър от страна на социалдемократите преди да поеме президентския пост през март, заяви, че днес в Германия „има стени между нашите жизнени среди“. По думите му те са възникнали между градовете и провинцията, онлайн и офлайн, между бедните и богатите, между младите и старите –"стени, от двете страни на които хората трудно се разбират".
Проучване от понеделник показа, че близо две трети от германците все още виждат разлика между западните и източните провинции.
Президентът призова депутатите да покажат, че „демократите имат по-добри решения от тези, които злоупотребяват с демокрацията“ и никога да не позволяват завръщане на национализма.
Според Щайнмайер Германия се нуждае от откровена дискусия за имиграцията – тема, която доведе до възхода на “Алтернатива за Германия”, след като през 2015 г. Меркел прие около 1 млн. бежанци от Близкия изток. Той призова за дискусия за това, колко имиграция иска Германия и от колко се нуждае. По думите му това може да изисква и нови насоки.