Бъдещето на Европейския съюз (ЕС) е по-важно от излизането на Великобритания от общността, беше дискутирано по време на дебат по темата в пленарната зала на Европейския парламент (ЕП). В него участваха главният преговарящ от името на Европейската комисия (ЕК) Мишел Барние и председателят на ЕК Жан-Клод Юнкер, пише БТА.
Двамата коментираха, че все още няма достатъчен напредък с Лондон в разговорите за излизането от ЕС.
Бъдещето ни не е Brexit, а Европа, коментира още Юнкер пред депутатите. "Все още не можем да говорим за бъдещето без да сме постигнали истинска яснота по условията за напускане на Великобритания", добави той.
Председателят на ЕК уточни още, че има стъпки напред по въпросите за защита правата на гражданите след Brexit, но е висящ въпросът за ролята на Съда на ЕС. "Остава още работа", допълни той.
Дяволът ще бъде в подробностите за финансовите ангажименти на Лондон, но европейците не може да плащат сметката за британското решение, добави той.
Според Юнкер в момента се отгръща нова страница от историята, а общността твърде дълго е отлагала решаването на важните въпроси. "Разговорите за бъдещето на Европа стават все повече и това показва нашата жизненост", посочи още той.
Мишел Барние отбеляза по време на дебатите, че засега преговорите очертават сериозни различия, особено по финансовите въпроси. "Не бихме приели оставащите в ЕС 27 държави да плащат ангажиментите на 28 страни. Нищо повече и нищо по-малко", категоричен е той.
Той също потвърди, че има различия по въпроса за защитата на правата на гражданите и допълни, че британските съдии трябва да могат да се позовават пряко на споразумението с ЕС.
"От първия ден знаем, че това са извънредни преговори, изключително сложни от човешка, финансова, икономическа, политическа гледна точка, отражението е често подценявано", заяви Мишел Барние.
Главният преговарящ в този сложен процес посочи още, че единството е от ключово значение. "Искаме да успеем, да постигнем стабилно сътрудничество с Великобритания в областта на търговията, борбата с тероризма, отбраната", допълни Барние.
Европейските депутати гласуваха и резолюция, в която също отчитат липсата на напредък по преговорите с Великобритания. Институцията се притеснява и за правата на европейците, които се оказват нарушени и днес, още преди Brexit.