Мигрантската криза се завърна в Германия като една от големите пречки пред формирането на правителство в страната, пише в свой анализ европейското издание на Politico.
Още преди Ангела Меркел да се изправи пред либералните „Свободни демократи“ и „Зелените“, тя трябва да се разбере с дългогодишния си коалиционен партньор – Християндемократическия съюз от Бавария. Лидерът на партията Хорст Зеехофер вече коментира, че разговорите са най-трудните от 1976 година досега. Той не отстъпва от позицията си, че Германия трябва да сложи лимит на бежанците, което поставя Меркел под сериозен натиск, смята изданието.
Досега канцлерът Ангела Меркел, както и представителите на другите две евентуални политически формации в бъдещата управленска коалиция – либералите и зелените, винаги са се противопоставяли на идеята за ограничение на бежанския поток.
Позицията на Меркел е, че броят на бежанците може да бъде ограничен с борба срещу трафикантите, а не с определяне на брой мигранти, които Германия може да приеме.
В т.нар. „Баварски план“ на Християндемократическия съюз е записано, че годишно страната може да приеме 200 хил. бежанци. Източници от партията обаче намекнаха, че тази цифра подлежи на преговори и може да набъбне. Но е задължително да бъде обявен лимит – това е от ключово значение за оцеляването на Зеехофер, който е и премиер на Бавария, пише още Politico.
Партията на Ангела Меркел спечели с убедителна разлика, но недостатъчно, за да формира мнозинство. Досегашните партньори в управлението - социалдемократите, се отказаха от участие в правителството и ще бъдат опозиция.