След броени дни, от 1 октомври 2017 година, ще отпадне и последната квота за производство на селскостопански продукти в ЕС - за захар. Системата беше въведена преди почти 50 години, през 1968 година, а нейното премахване беше част от преговорите за реформа на Общата селскостопанска политика (ОСП) през 2013 година, припомнят от Европейската комисия (ЕК).
В периода 2006 - 2010 година в сектора за производство на захар бяха налети 5,4 млрд. евро за преструктуриране. Затова и в Брюксел смятат, че индустрията е подготвена за прехода към реалните пазарни условия. Производителността се е повишила значително, а компаниите в сектора обръщат внимание на новите пазари за износ, посочват още от ЕК.
В случай на неочаквани смущения на пазара обаче има предвидени и мерки, сред които вносно мито, извън преференциалните търговски споразумения, мерки за частично складиране и т.н. Брюксел предлага и подпомагане под формата на директни плащания за земеделските стопани в случай на криза.
EС е водещият световен производител на захар от цвекло (приблизително 50% от общото количество). Захарта от цвекло обаче представлява само 20% от световното производство на захар — останалите 80% се произвеждат от захарна тръстика.
По-голямата част от захарното цвекло в ЕС се отглежда в северната половина на европейския континент, където климатът е по-подходящ за отглеждането на културата.
В общността отрасълът за преработка на вносна сурова захар от захарна тръстика също има значително присъствие, допълват от ЕК.